Світ у війнах: друга половина ХХ – початок ХХІ ст.
Історія
Курс присвячений історії воєн другої половини ХХ – початку ХХІ ст. Його мета – навчитись аналізувати витоки сучасних воєн, зрозуміти багатогранність збройних конфліктів і природу воєнно-політичного протистояння. Особливий фокус, звісно, буде на війні в Україні, на усвідомлення її особливостей, вивченні ворога та пізнанні самих себе.
Війна, яка постукала у наші двері в лютому 2014 року, і яку тоді вдалось призупинити на порозі, в лютому 2022-го увірвалась в наше життя з небаченою силою.
Вплив її виходить далеко за межі України і навіть Європи. Російська агресія підірвала увесь міжнародний порядок, той устрій, який відомий під назвою Ялтинсько-Потсдамської системи. Зруйновано міф про «кінець історії», зруйноване уявлення про можливість мирного співіснування тоталітарних систем з демократією. Кінець Ялтинсько-Потсдамської системи – це ще й кінець епохи пацифізму. Війна стала нашою буденністю, а зброя – засобом захисту демократії, не менш важливим, ніж слово і право.
Ключові питання, які постають перед Україною – як нам досягти перемоги? Що нам зробити для цього? Яким буде завтра України? Усі ці питання спроєктовані у майбутнє. А щоб знайти на них відповідь – необхідно зазирнути в минуле.
Ми не будемо заглиблюватись у філософські глибини, не задаватимемось питанням – ЧОМУ люди воюють? Спробуємо розібратись з іншим питанням – ЯК люди воюють? Навчимось розуміти логіку війни. Почнемо наш аналіз з середини минулого століття і завершимо нашим часом.
Війна, яка постукала у наші двері в лютому 2014 року, і яку тоді вдалось призупинити на порозі, в лютому 2022-го увірвалась в наше життя з небаченою силою.
Як буде викладатися курс
Додаткові матеріали
У комплекті з відеолекціями ви отримаєте презентації, перелік додаткової літератури
Сертифікат
Після закінчення курсу ви отримаєте сертифікат
Лекції читатимуться щосереди о 20:00 у форматі вебінарів з обговоренням. Тривалість заняття — 2 години
Онлайн-курс, 8 лекцій
Для кого цей курс?
/
Для тих, хто хоче навчитись аналізувати витоки сучасних воєн та розуміти природу воєнно-політичного протистояння.
/
Для тих, хто шукає відповіді на питання, як нам досягти перемоги та яке майбутнє на нас чекає
/
Для студентів, майбутніх істориків, політологів, а також вчителів, журналістів, соціологів, психологів
Програма курсу
Проєкція результатів Другої світової війни на повоєнний устрій світу. Утворення НАТО та ОВД. Поява ядерної зброї та її вплив на воєнно-політичний стан у світі. Перша холодна війна. «Соціалістичний табір». Завершення Першої холодної війни.
Війна в Кореї – перший проксі-конфлікт Холодної війни. Індокитай і «теорія доміно». Американська війна у В’єтнамі. Радянська інтервенція в Афганістані – причини, хід і наслідки.
Довга боротьба за існування – арабо-ізраїльські війни: як вижити, коли сусіди хочуть тебе вбити. «Спеціальна військова операція» в Південній Атлантиці: Фолкленди. Ірано-іракська війна. «Буря в пустелі» – останній конфлікт часів Першої холодної війни.
Завершення Першої холодної війни – поразка і припинення існування ОВД. Концепція «кінця історії». Трансформація ролі НАТО в нових умовах. Виклики розпаду імперій: СРСР і Югославія.
Спадок імперії: війни на пострадянському просторі. 11 вересня 2001 р. і його наслідки. Війна проти тероризму: успіхи і провали.
Гібридна війна: теорія і практика. Геополітичні амбіції Росії: звідки взялись і як реалізуються? Воєнно-політичні аспекти експансії КНР.
Наша столітня війна: новий етап. «Догаряча» стадія російської експансії. Газові війни і острів Тузла. Окупація Криму Росією та її наслідки. Війна на Донбасі.
Підготовка до великої війни: дії Росії та України. Плани Росії та їхній крах (лютий-квітень 2022 р.). Битва за Донбас. Осінні наступальні операції Сил оборони України. Бахмут і позиційні бої. Бойові дії у 2023 р.
Лектор
Андрій Харук
Військовий історик, доктор історичних наук. Професор кафедри гуманітарних наук Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного
Формат навчання
Не встигаєте на вебінар? Його запис теж буде додано до особистого кабінету
Переглядайте записи вебінарів, коли і де вам зручно. Ми гарантуємо доступ до них впродовж року
Мова викладання - українська
Якщо ви маєте додаткові питання, радо відповімо на них у месенджерах соцмереж та за телефоном: +38 (095) 493 04 04 або +38 (096) 104 20 56
Це онлайн-курс. Лекції читатимуться у форматі вебінарів з експертом
Курс буде корисним для тих, хто хоче навчитись аналізувати витоки сучасних воєн, зрозуміти багатогранність збройних конфліктів і природу воєнно-політичного протистояння
Всі лекції відбуваються онлайн у форматі вебінарів. Ми нагадаємо вам про початок навчання за тиждень до курсу. На сайті Культурного Проекту для вас буде створений особистий кабінет. В ньому будуть зберігатись записи вебінарів, які вже відбулись та додаткові матеріали до них. Ви можете переглядати лекції з моменту їх появи та у будь-який зручний для вас час. Доступ до всіх лекцій курсу у кабінеті гарантовано протягом року.
Перед початком курсу наш координатор додасть вас у телеграм-групу курсу, тому просимо заздалегідь налаштувати цей додаток на ваших гаджетах. В телеграм-групу ми будемо надсилати додаткові матеріали та корисні посилання від лектора курсу, обговорювати лекції. Також, ви матимите можливість ставити запитання в чаті вебінарної кімнати під час лекції. Ми розберемо найцікавіші питання в прямому ефірі вебінару. Відповіді будуть також записані і доступні в особистому кабінеті.
Ви можете оплатити курс за допомогою карт VISA, Mastercard, сервісів Privat24, Apple Pay та Google Pay, у відділенні будь-якого банку України за реквізитами. Якщо ви бажаєте оплатити за курс від організації – ми виставимо рахунок.
Радо відповімо на ваші запитання та допоможемо за телефоном (095) 493 04 04 або +380 (96) 104 20 56, у месенджерах соцмереж та електронній пошті info@culturalproject.org