Подорож до зниклих світів: мистецтво від кам’яної доби до фіналу античності
Мистецтво
Мисливці палеолітичної доби, землероби Стародавнього Сходу, античні скульптори та художники створили підвалини візуальної культури людства, надихаючи митців від Леонардо да Вінчі до Пабло Пікассо і Ай Вейвея.
Сьогодні пам’ятки давніх цивілізацій мовчать під склом музейних вітрин і за парканами архітектурних заповідників. Однак наша мета – змусити ці пам’ятки “заговорити” і дати відповіді на питання про походження мистецтва та вплив давніх цивілізацій на наш світогляд.
Хронологічно курс охоплює період від появи перших мистецьких об’єктів за кам’яної доби до занепаду греко-римської культури. Дізнаємося, за що цькували першовідкривача палеолітичних розписів, як змінювалася оптика дослідників первісного мистецтва і до чого тут шаманізм. З’ясуємо навіщо був побудований Стоунхендж і яким чином землеробство змінило ставлення людини до мистецтва. Познайомимося з найвідомішими пам’ятками Давнього Єгипту й Месопотамії, Індії та Китаю, Греції та Італії. Зрозуміємо зв’язок між еллінським бенкетом, образотворчим мистецтвом та навалою персів.
У кожній лекції приділимо увагу питанню впливу давнього мистецтва на художників модерної доби та сучасності. Відповімо на питання: що спільного між творчістю етрусків і скульптурами Джакометті, чи справді Афродіта Мілоська є найважливішим античним шедевром, чи нас просто привчили так думати французькі професори часів династії Бурбонів?
Завершимо курс модулем про пам’ятки давнього мистецтва в українських музеях. Дізнаємось звідки в нас єгипетські мумії і чим трипільські горщики цікаві дослідникам від Відня до Оксфорда.
Курс складається з 10 тематичних модулів, кожен з яких відкриває окремий регіон або період ранньої історії художньої культури людства.
Як буде викладатися курс
Додаткові матеріали та комунікація
Комунікація зі слухачами курсу буде відбуватися у ТГ-групі. В комплекті з відеолекціями ви отримаєте презентації, перелік додаткової літератури, а також пройдете тест наприкінці курсу.
Доступ до курсу та сертифікат
Після завершення курсу ви отримаєте сертифікат. Доступ до відеолекцій курсу буде гарантовано зберігатися для вас упродовж року.
Курс скаладється з 10 модулів по 3 відеолекції в кожному, а загалом з 30 відеолекцій для самостійного перегляду та 4 семінарів з експертом. Щопонеділка та щочетверга ми будемо додавати по 3 лекції до вашого особистого кабінету. Впродовж курсу відбудеться 4 тематичних семінари з експертом.
30 відеолекцій, 4 семінари
Для кого цей курс?
/
Для тих, хто прагне глибше зрозуміти проблему походження мистецтва і зв’язок між історичними подіями та явищами художньої культури
/
Для тих, хто планує подорож і хоче дізнатися в яких містах і музеях слід шукати пам’ятки, що стали наріжними для сучасної цивілізації
/
Для тих, хто хоче дізнатися як культура Стародавнього світу вплинула на наше візуальне сприйняття
Програма курсу
1 лекція: «Toros! Toros!»: світ образів палеолітичного мисливця. 2 лекція: Стоунхендж і бронзова сокира: хто і навіщо будував мегаліти? 3 лекція: «Стиль чеширського кота» та інші візуальні ребуси кельтських майстрів
1 лекція: Як сільське господарство змінило погляд митця на світ? 2 лекція: Мистецтво Шумеру і Аккаду 3 лекція: Леви в палацах: мистецтво Ассирії та Вавилону
1 лекція: Архітектура: піраміди, храми і кам’яні сади 2 лекція: Скульптура: душа впізнає камінь 3 лекція: Живопис: генератор вічного життя
1 лекція: Дракон прокидається: образотворче мистецтво Давнього Китаю 2 лекція: Три мистецькі традиції Давньої Індії 3 лекція: На євразійському перехресті: мистецтво іраномовних народів
Британський музей як культурний феномен
«Імперія над якою не сходить сонце»: чи були хижаками її археологи?
Чи повернуться давні скарби нащадкам їхніх власників?
1 лекція: Мистецтво Кікладських островів та Мінойського Криту 2 лекція: Мікени проти Трої: чим все закінчилось насправді? 3 лекція: Архаїчна скульптура: місце бога займає людина
1 лекція: Скульптура: від суворого стилю до високої класики 2 лекція: Вазопис: енциклопедія еллінського світогляду 3 лекція: Архітектура: фінал «спокійної величі»
1 лекція: Як давньогрецьке мистецтво завоювало античний світ? 2 лекція: Жах і сміх: образотворче мистецтво доби еллінізму 3 лекція: Свобода через красу: еволюція жіночих образів у давньогрецькому мистецтві
Темні сторінки: як Париж і Берлін прагнули побудувати «глобальні» музеї.
«Музейна лихоманка» у Франції та Німеччині
Нав’язана краса: чи можливо змінити сформований століттями ідеал?
1 лекція: Витончене і моторошне: мистецтво етрусків 2 лекція: «Переможені полонили завойовників» або як мистецтво прийшло в Рим? 3 лекція: Коріння реалізму: давньоримський портрет
1 лекція: Прогулянка Давнім Римом: простір імперської столиці 2 лекція: Помпеї та Геркуланум 3 лекція: Пропаганда у камені: як імперська ідеологія спричинила власну загибель?
«Життя після смерті»: як античність повернулася в Італію
Папа і краса: чому церква стала найбільшим збирачем давніх пам’яток?
Помпеї, романтики і дуче: як модерність шукала діалогу з античністю?
1 лекція: Мистецтво Давньої України від трипільської культури до скіфів 2 лекція: Які пам’ятки принесли на терени України греки, римляни, кельти й германці? 3 лекція: Давнє мистецтво в українських музеях: що є, і що могло б бути?
Чи можуть українські колекції давнього мистецтва стати туристичним магнітом?
Як українське мистецтво осмислює античну спадщину?
Як повернути вкрадене окупантами і що не так з «чорною археологією»?
Лектор
Геннадій Казакевич
Доктор історичних наук, професор кафедри історії мистецтв Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка, науковий співробітник Institut für die Wissenschaften vom Menschen (2022), головний редактор журналу «Текст і образ: актуальні проблеми історії мистецтва»
Формат навчання
Не встигаєте на семінар – його запис теж буде додано до особистого кабінету
Переглядайте відеолекції, коли і де вам зручно. Доступ до лекцій курсу гарантовано протягом року
Мова викладання - українська
Якщо ви маєте додаткові питання, радо відповімо на них у месенджерах соцмереж та за телефоном: +38 (095) 493 04 04 або +38 (096) 104 20 56
Це онлайн-курс у форматі відеолекцій для самостійного опанування та комунікацією з лектором на семінарських заняттях
Курс буде корисним для тих, хто планує подорож і хоче дізнатися в яких містах і музеях слід шукати пам’ятки, що стали наріжними для сучасної цивілізації.
Всі лекції надаються для перегляду у форматі відеолекцій. Ми нагадаємо вам про початок навчання за тиждень до курсу. На сайті Культурного Проекту для вас буде створений особистий кабінет. В ньому будуть зберігатись відеолекції та записи семінарів, які вже відбулись та додаткові матеріали до них. Ви можете переглядати лекції з моменту їх появи та у будь-який зручний для вас час. Доступ до всіх лекцій курсу у кабінеті гарантовано протягом року.
Перед початком курсу наш координатор додасть вас у телеграм-групу курсу, тому просимо заздалегідь налаштувати цей додаток на ваших гаджетах. В телеграм-групу ми будемо надсилати додаткові матеріали та корисні посилання від лектора курсу, обговорювати лекції. Також, ви матимите можливість ставити запитання в чаті вебінарної кімнати під час лекції. Ми розберемо найцікавіші питання в прямому ефірі вебінару. Відповіді будуть також записані і доступні в особистому кабінеті.
Ви можете оплатити курс за допомогою карт VISA, Mastercard, сервісів Privat24, Apple Pay та Google Pay, у відділенні будь-якого банку України за реквізитами. Якщо ви бажаєте оплатити за курс від організації – ми виставимо рахунок.
Радо відповімо на ваші запитання та допоможемо за телефоном (095) 493 04 04 або +380 (96) 104 20 56, у месенджерах соцмереж та електронній пошті info@culturalproject.org