Навчання
Онлайн-курс
/

Питання, що здобувають свободу

У курсі ми спробуємо поставити питання, які людина зазвичай вважає незручними для себе. Ми називаємо їх граничними. Тобто такими, на які немає остаточної чи вичерпної відповіді. Нашим головним завданням буде – розібратися, чому цих питань уникнути неможливо та чому вони здобувають свободу.
6 вебінарів, початок 31 жовтня
Філософія

Про курс

Автори курсу розкривають цю проблему крізь призму так званих граничних питань, інакше кажучи — ставитимуть питання руба. Це означає, що ми наважимося порушити питання, на які немає однозначних відповідей і остаточного вирішення. Вони стосуються різних сфер, приміром — буття, природи людини та її здатності не лише пізнавати, а й освоювати світ.

Важливим аспектом розгляду стане проблема іншого, тобто не монологічного погляду на світ, а з урахуванням альтернативних і несподіваних позицій. Однією з форм усвідомленого стосунку до світу постає категорія смислу, без якої неможливе розуміння своєї приналежності до буття в цілому. Крім того, в світі годі себе уявити без з’ясування питання про свою цілковиту залежність від влади матеріальних, символічних або соціальних чинників. Нарешті, людське існування передбачає розкриття таємниці творчості як здатності проявити та реалізувати свій потенціал і таланти.

Наш курс і має на меті поступову актуалізацію наведених питань і пошук можливих відповідей до них.
Під час курсу ми зануримося у стихію кардинальних питань філософського знання. Спробуємо зрозуміти – чим філософські питання відрізняються від інших типів запиту.
Як буде викладатися курс
Після завершення курсу ви отримаєте сертифікат. Доступ до відеолекцій буде гарантовано зберігатися для вас впродовж року
Доступ до курсу та сертифікат
Комунікація зі слухачами курсу буде відбуватися у ТГ-групі. В комплекті з записами лекцій ви отримаєте презентації, перелік додаткової літератури та корисних джерел від лектора
Додаткові матеріали та комунікація
Онлайн-курс, 6 лекцій
Лекції читатимуться щопонеділка о 19:00, у форматі вебінарів з обговоренням. Тривалість заняття — 2 години

Кому буде цікавий цей курс

Для тих, хто хоче навчитися ставити запитання до самого себе та навколишнього світу
/
Для усіх охочих до самопізнання, збалансованого ставлення до себе та інших
/
Для тих, хто хоче поміркувати про мистецтво творення самої/самого себе
/

Програма курсу

31.10 | 1 ЛЕКЦІЯ
Що таке людина?
Філософське осмислення людини. Людина як мікрокосм. Природне, соціальне, культурне буття людини. Тваринне і божественне в людині. Свобода і необхідність (детермінізм, доля). Дух, душа, серце. Тілесне, плотське, сексуальне. Проблема гуманізму. Стать і гендер. Індивідуум, особистість, колектив. Життя і смерть: сенс існування.
07.11 | 2 ЛЕКЦІЯ
Я та Інші
Етика. Звичай, мораль, право. Мораль і моральність. Моральна свідомість. Моральні норми, принципи, заборони. Цінності та святині. Добро і зло: походження та взаємодія. Моральні категорії: обов’язок, відповідальність, справедливість, честь, гідність. Евдемонія: вчення про щастя. Сумління і сором. Свобода вибору і свобода волі. Діалог як форма етичної дії. Повага, співчуття, любов. Я та Інший.
14.11| 3 ЛЕКЦІЯ
Людина – творіння чи творець культури?
Філософія культури. Природне і культурне. Примітивне, варварське, культурне. Людський вимір культури. Роль освіти і виховання. Людина – творіння чи творець. Культура і розум. Відкриття багатоманітності культур. Звичаї і традиції. Культура як штучна форма соціального буття. Культура як діяльність і дух. Історичний розвиток культури. Ігрові форми культури. Культура і цивілізація. Культура і антикультура. Матеріальна і духовна культура. Соціальні виміри культури. Репресивні ознаки культури. Науки про природу і науки про культуру. Культурна антропологія (архаїчні форми культури). Символічні форми культури. Масова і популярна культура. Контркультура.
21.11 | 4 ЛЕКЦІЯ
Смисл: знаходити чи формувати?
Герменевтика. Сакральний, особистий, критичний, соціальний, історичний виміри тексту. Буквальне, алегоричне, символічне, аналогія. Мудрість і знання. Пояснення, тлумачення, розуміння, інтерпретація. Герменевтичне коло. Висловлювання і комунікація. Роль інтерпретатора.
28.11 | 5 ЛЕКЦІЯ
Що таке влада?
Філософія політики. Позитивна і негативна свобода? Рівність можливостей. Проблема толерантності. Мораль і політика. Політичні ідеології. Теорії держави. Типи власності. Суспільна угода. Чи існує справедливість?
05.12 | 6 ЛЕКЦІЯ
Філософія як мистецтво життя. Бути чи не бути?
Мислення і критика. Роль інтелектуала. Терапія життєвих цінностей. Звідки береться нове. Читання як терапія і задоволення. Культурна пам’ять.
Лектори курсу
Тарас Лютий
Український філософ, письменник, колумніст, музикант. Доктор філософських наук. Професор кафедри філософії та релігієзнавства НаУКМА. Старший науковий працівник відділу філософської антропології Інституту філософії ім. Григорія Сковороди
Людмила Криворучка
Директорка Докторської школи ім. родини Юхименків НаУКМА; завідувачка докторантури, аспірантури; кандидатка філософських наук. Працює дослідницею у наукових проєктах НаУКМА, викладає філософські дисципліни
в НаУКМА з 1999 р.
Формат навчання
Слухайте вебінар або переглядайте його запис, коли вам зручно
Доступ до відеокурсу гарантовано протягом року
Мова викладання — українська
Якщо ви маєте додаткові питання, радо відповімо на них у месенджерах соцмереж та за телефоном:
+38 (095) 493 04 04 або +38 (096) 104 20 56
Це онлайн-курс. Лекції читатимуться у форматі вебінарів з експертами
2 950 грн
Ціна для Ранніх Пташок діє до 28.10.22
3 500 грн
Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Ваше ім`я
Ваша електронна адреса
Ваш телефон
З якого ви міста?
Поширені питання
На який рівень підготовки розрахований цей курс?
Курс буде корисним слухачам та слухачкам, які бажають навчитися ставити запитання до самого себе та навколишнього світу, для усіх охочих до самопізнання, збалансованого ставлення до себе та інших
Як буде відбуватись онлайн-навчання?
Всі лекції відбуваються онлайн у форматі вебінарів. Ми нагадаємо вам про початок навчання за тиждень до курсу. На сайті Культурного Проекту для вас буде створений особистий кабінет. В ньому будуть зберігатись записи вебінарів, які вже відбулись та додаткові матеріали до них. Ви можете переглядати лекції з моменту їх появи та у будь-який зручний для вас час. Доступ до всіх лекцій курсу у кабінеті гарантовано протягом року.
Як буде відбуватись комунікація під час курсу?
Перед початком курсу наш координатор додасть вас у телеграм-групу курсу, тому просимо заздалегідь налаштувати цей додаток на ваших гаджетах. В телеграм-групу ми будемо надсилати додаткові матеріали та корисні посилання від лектора курсу, обговорювати лекції. Також, ви матимите можливість ставити запитання в чаті вебінарної кімнати під час лекції. Ми розберемо найцікавіші питання в прямому ефірі вебінару. Відповіді будуть також записані і доступні в особистому кабінеті.
Як сплатити за курс?
Ви можете оплатити курс за допомогою карт VISA, Mastercard, сервісів Privat24, Apple Pay та Google Pay, у відділенні будь-якого банку України за реквізитами. Якщо ви бажаєте оплатити за курс від організації – ми виставимо рахунок.
Якщо виникнуть організаційні питання щодо курсу, до кого звертатись?
Радо відповімо на ваші запитання та допоможемо за телефоном (095) 493 04 04 або +380 (96) 104 20 56, у месенджерах соцмереж та електронній пошті info@culturalproject.org
Матеріали з журналу