Навчання
Відеокурс
/

Музеї світу

Мистецтво
Віртуальна подорож музеями світу - це курс про всі тонкощі музейної справи. Ми розглянемо історію музейної справи та ключові моменти її розвитку. Заглянемо за лаштунки до відомих музейних установ, щоб переконатись - музейництво набагато цікавіше та неочікуваніше. А інколи - перетворюється на справжній пригодницький детектив.

Відеокурс, 6 лекцій
Мова викладання – українська.
900 грн
1 800 грн
Складете власний список найбільш цікавих музеїв для віртуального відвідування або під час майбутніх подорожей

Про курс

Артефакти - це не єдине, чим може похизуватися музей.
Впродовж 6 лекцій курсу будемо говорити про історію і сучасність музейної справи у світовому контексті та з'ясуємо, чому музей є невід'ємною складовою культури у різних країнах світу.Музейна справа відкриється з неочікуваного боку. Ми розглянемо важливі приклади музейних установ. Дослідимо, що таке насправді музейництво та як воно функціонує в сучасному світі
Знатимете, чим різняться музеї США та Китаю, розбиратиметесь у контекстах музейної справи в різних країнах
Швидко орієнтуватиметесь на що в першу чергу звертати увагу у музеї

Що ви отримаєте від курсу

План курсу

Назва лекції
Лектор
Європейська модель музею: ключові моменти розвитку
Надія Павліченко
#popup:lecture10
Музейна справа Нового світу: традиції і новація
Надія Павліченко
#popup:lecture10
Музеї постколоніальних країн: досвід Азії
Надія Павліченко
#popup:lecture10
Музей як стратегія: Китай і Близький Cхід
Надія Павліченко
#popup:lecture10
Музеї Латинської Америки як шлях до віднайдення власної ідентичності
Надія Павліченко
#popup:lecture10
Африка: храм муз чи дім вождя-чужинця? Робота з травматичним досвідом
Надія Павліченко
Перша лекція курсу присвячена темі розвитку так званої суспільної музейної потреби в європейському контексті, задоволення якої передбачає добір, збереження та використання різноманітних артефактів. Коротко розглянемо історію музейної справи Європи та ключові моменти її розвитку. Основні музеї, про які йдеться у лекції: Галерея Уффіці, Палаццо Дукале, Лувр, Кунсткамера, Музей антропології і етнографії імені Петра Великого, Галерея Пітті (або Палатинська галерея) з Палаццо Пітті, Галерея старих майстрів (Дрезден), Палацова галерея Ермітаж, Бельведер (Відень), Британський музей (Лондон), Пергамський музей (Берлін).
Європейська модель музею: ключові моменти розвитку
Друга лекція курсу присвячена музейній справі Нового світу. В історико-хронологічному розрізі розглянемо особливості музейної справи США та її досягнення (інтерактивність, динозавроманія, діаксація та ще багато цікавих слів). Основні музеї, про які йдеться у лекції: Американський музей Барнума, Смітсонівська установа, Метрополітен, Музей сучасного мистецтва (МоМА), Музей мистецтв Ньюарка (Нью-Джерсі, США).
Музейна справа Нового світу: традиції і новація
Ера колонізації спричинила специфічне самовизначення як колонізаторів, так і колонізованих. Сьогодні повільно, але невпинно світова музейна практика змінюється, починає розглядати неєвропейський авторитет у процесі формування репрезентації реальності в музейній експозиції. В лекції насамперед розглянемо досвід музейної справи країн АСЕАН. Основні музеї, про які говоритимемо: Національний музей Австралії, Національний музей образотворчих мистецтв (Філіппіни), Національний музей Індонезії, Національний музей (Малайзія: Музей Негара), В'єтнамський жіночий музей.
Музеї постколоніальних країн: досвід Азії
Рецепція моделі музею країнами Азії здійснювалася в інших умовах та обставинах. Тут європейських завойовників зустрів світ найдавніших цивілізацій з високорозвиненою культурою та іншими традиціями державності. Основний акцент лекції на тому, як можна використовувати виплекану Заходом модель музею в якості стратегічно важливого ресурсу. Музеї, про які йтиме мова: Національний музей мистецтв у Пекіні, Художня галерея Шрі Чітра (Тривандрум, Індія), Музей невинності (Стамбул), Музей ісламського мистецтва (Доха, Катар), Матхаф: Арабський музей сучасного мистецтва (Доха, Катар),Національний музей Катару, Лувр Абу-Дабі (ОАЕ).
Музей як стратегія: Китай і Близький Cхід
Країни Латинської Америки у своєму становленні також пережили епоху колоніалізму, вплив європейських завойовників і пошук власної ідентичності. У п'ятій лекції поговоримо про пам'ятки, що залишились від давніх культур Мезоамерики, болюче питання вивезених до Старого світу артефактів, чорну археологію та закриті приватні колекції, а також про намагання музеєфікації і опрацювання цього спадку. Основні музеї, про які йтиметься на лекції: Музей Ларко (Перу), Музей Пополь-Вух (Гватемала), Національний музей антропології (Мексика), Національний музей Бразилії, Інститут Рікардо Бренана (Бразилія), Музей золота, Богота (Колумбія), Музей археології Альта-Монтана-де-Сальта (Аргентина).
Музеї Латинської Америки як шлях до віднайдення власної ідентичності
Розповідь про музеї другого за площею і населенням материка у світі, безумовно, не можна звести до одного знаменника. Проте деякі цікаві особливості ми можемо визначити. Лекція про успіхи та провали європейської моделі музею на «чорному континенті», а також про нові рішення, які може дати сучасний музей для роботи з травматичним досвідом. Мова йтиме про такі музеї: Кілва-Кісілвані (острів Кілва, Танзанія), Національний музей Замбії або Національний Музей Лівінгстона, Каїрський єгипетський музей (Єгипет), Острів Роббен (Robbeneiland) (ПАР), Парк cкульптур Лаонго (Sculptures de Laongo) (Буркіна-Фасо), Музей сучасного мистецтва (Zeitz MOCAA) (Кейптаун, ПАР)
Африка: храм муз чи дім вождя-чужинця? Робота з травматичним досвідом

Лекторка

Надія Павліченко

Кандидатка культурології, старша викладачка кафедри культурології факультету гуманітарних наук Національного університету «Києво-Могилянська академія».

Викладацьку роботу поєднує із науковою та громадською. З 2010 року працює за сумісництвом у Національному художньому музеї України на посаді наукового співробітника. З 2017 року очолює БО «Благодійний фонд НХМУ», діяльність якого спрямована на підтримку головного мистецького музею країни.
1 800 грн
Вартість курсу
900 грн