Навчання
Онлайн-курс
/

Сучасне мистецтво України

Мистецтво
Завданням курсу є дослідження сучасних художніх процесів, які відбуваються сьогодні та в історичній перспективі на теренах України впродовж останніх 30-ти років. Ми поглянемо через оптику сучасного мистецтва на історію, культуру та українське суспільство, які розвиваються та формуються тут і зараз, на тлі політичних турбуленцій і пошуків самоідентифікації.
Початок 22 лютого, 8 вебінарів
Василь Цаголов. «Зайчик». 2004

Про курс

Ви розглянете роботи художників, які знаходяться на піку кар’єри саме зараз, тих, хто працював ще наприкінці 1960-х років, а також тих, хто створив найяскравіші свої роботи наприкінці 1980-х та у 1990-ті роки.

Поговоримо про роботи Сергія Браткова, Олега Голосія, Олександра Гнилицького, Відкритої групи, Нікіти Кадана, Жанни Кадирової, Павла Макова, Бориса Михайлова, Лади Наконечної, Арсена Савадова, Олександра Ройтбурда, Валентина Раєвського, групи «Р.Е.П.», Влади Ралко, Миколи Рідного, Андрія Сагайдаковського, Тіберія Сільваші, Івана Світличного, Юрія Соколова, Юрія Соломка, Василя Цаголова, Іллі Чичкана, Оксани Чепелик, Лесі Хоменко та багатьох-багатьох інших художників та художниць, які разом формують унікальну художню сцену України.
Програма курсу побудована за темами, ми відійдемо від суто хронологічного та послідовного опису подій.

Як буде викладатись курс

Онлайн-курс,
8 вебінарів
Лекції читатимуться щопонеділка та щочетверга, о 19:00. Тривалість одного вебінару — дві години
Додаткові матеріали
В комплекті з відеолекціями ви отримаєте презентації, перелік додаткової літератури
Сертифікат
Після закінчення курсу ви отримаєте сертифікат

Для кого цікавий цей курс?

/
Для тих, хто хоче познайомитися з творами українських художників, які працюють з сучасними медіа
/
Для тих, хто хоче розібратись в жанрах, видах та артформах сучасного мистецтва України

/
Для тих, хто захоплюється кураторською роботою в музеях
і галереях сучасного мистецтва

Програма курсу

22.02 | 1 ЛЕКЦІЯ.........
Сучасне мистецтво України. Оглядова лекція.
Лекція познайомить вас з періодизацією сучасного українського мистецтва та поставить питання про те, чи можемо ми задати єдину точку відліку щодо формування сучасних художніх процесів. Під час лекції торкнемось мистецьких процесів, що відбувались у різних містах України наприкінці 1960-х—кінця 1980-х років, які і становлять предтечу до формування явищ сучасного мистецтва. А також художніх практик та діяльності таких митців, як Леонід Войцехов, Маргарита Жаркова, Тіберій Сільваші, Юрій Соколов та інших.
25.02 | 2 ЛЕКЦІЯ.........
Національна (диз)ідентичність.
Питання самоідентифікації — одне із ключових для сучасного мистецтва в Україні — країні, яка часто балансує між політичною ейфорією та фрустрацією. У цій лекції – роботи Олега Тістола та групи «Нацпром» (Олег Тістол та Микола Маценко), в яких художники іронічно інтерпретують питання національної ідентичності та культурних стереотипів. Більше того – складні та провокативні акції «Групи швидкого реагування», Фонду Мазоха, а також роботи Євгенії Бєлорусець, Нікіти Кадана, Юрія Лейдермана та інших митців.
01.03 | 3 ЛЕКЦІЯ.........
Політична провокація — 1990-ті та сьогодні. 
Оголене тіло та критика праворадикальних рухів, зазіхання на «сакральне» та підважування національного — що було і є провокацією, що сприйматиметься провокативним завтра? На прикладах робіт Сергія Браткова та Бориса Михайлова, Іллі Чичкана та Миколи Троха, Миколи Рідного та Євгенії Бєлорусець та багатьох інших художників поговоримо про провокацію як один із найцікавіших інструментів у сучасному мистецтві. 
04.03 | 4 ЛЕКЦІЯ.........
Особисті міфології.
Особиста міфологія — це те, що формує кожен митець. Кожен художник формує міфи навколо своєї особистості та власної практики. У цій лекції ви розглянете творчість художників, у яких творче та буденне, мистецтво та життя часто переплітається та перетворюються складні мистецькі історії довжиною із життя. Ми торкнемося творчості Павла Макова, Андрія Сагайдаковського, Андрія Боярова, Мирослава Ягоди, Влади Ралко.
08.03 | 5 ЛЕКЦІЯ.........
Соціальний нерв і постправда.
У лекції ми торкнемось двох важливих питань, які часто постають у мистецтві. З одного боку, це дослідження соціуму та створення певного соціального портрета суспільства. З іншого боку, це усвідомлення неможливості єдиної істини чи єдино об’єктивної рефлексії, що веде до розуміння того, що реальне не існує, що воно існує у цілій низці наших уявностей. Подивимося та обговоримо роботи Бориса Михайлова з його хрестоматійними серіями «Біля землі», «Сутінки», «Історія хвороби» та Василя Цаголова, зокрема, його цикл робіт під загальною назвою «Тверде телебачення». Ви простежите, яким чином ці теми знаходять відображення у творчості сьогоднішніх молодих художників.
11.03 | 6 ЛЕКЦІЯ.........
Жіноче питання.
Один із сучасних українських художників якось зазначив, що 90-ті представляли собою «чоловічу баню», у якій жінці не було місця. Тема цієї лекції - місце жінки на художній сцені 1990-х та сьогодні. Обговоримо, яким чином змінилась парадигма так званого «жіночого питання» у мистецтві, появу свідомих феміністичних практик. Розглянемо роботи Оксани Чепелик, Влади Ралко, Марини Скугарєвої, Валерії Трубіної, Алевтини Кахідзе, Анни Звягінцевої, Анни Щербини та багатьох інших художниць.
15.03 | 7 ЛЕКЦІЯ.........
Мистецтво і вулиця. Художник і глядач.
У цій лекції йтиметься про акціоністські практики, зокрема, про групу «Р.Е.П.», яка своєю діяльністю позначила новий етап в історії сучасного мистецтва України, та вихід художників за межі інституційних просторів (Вова Воротньов, Саша Курмаз, Анатолій Бєлов та ін). Крім того, ми поговоримо про практики художників, для яких залучення глядача є невід’ємною складовою для справдження твору мистецтва (Юрій Кручак та Юлія Костерєва, Відкрита група та ін.).
18.03 | 8 ЛЕКЦІЯ.........
Пошуки нової візуальності.
Ця лекція про важливі питання, котрі ставить перед собою (чи має ставити) будь-який художник, що замислюється над створенням нової візуальної мови, релевантної до часу чи такої, що випереджає час, в якому ми живемо. Мова піде саме про пошуки нової візуальності на тлі пертурбацій, що відбуваються у зламну епоху напередодні 20-х 21-го століття.

Лекторка

Тетяна Кочубінська

Мистецтвознавиця, незалежна кураторка, дослідниця та авторка. Основна сфера діяльності — українське сучасне мистецтво. Була кураторкою Дослідницької платформи PinchukArtCentre, де займалася створенням цифрового архіву сучасного українського мистецтва. У своїй кураторській практиці Тетяна цікавиться питаннями відповідальності, пам’яті й травм, пов’язуючи радянське минуле із сучасним суспільством.
Формат навчання
Переглядайте лекції, коли вам зручно.
Доступ до відео курсу гарантовано протягом року.
Мова викладання - українська.
Лекції читатимуться онлайн у форматі вебінарів з експертом.
Якщо ви маєте додаткові питання, радо відповімо на них за телефоном
(095) 493 04 04
Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Ваше ім`я
Ваша електронна адреса
Ваш телефон
Промокод
Поширені питання
Для якого рівня підготовки розрахований цей курс?
Курс сподобається слухачам, які бажають вивчати сучасне мистецтво України від початку, і тим, хто хоче впорядкувати свої знання.
Як буде відбуватись онлайн-навчання?
Всі лекції відбуваються онлайн у форматі вебінарів. Ми нагадаємо вам про початок навчання за тиждень до початку курсу. На сайті Культурного Проекту для вас буде створений особистий кабінет. В ньому будуть зберігатись записи вебінарів, які вже відбулись та додаткові матеріали до них. Ви можете переглядати лекції з моменту їх появи та у будь-який зручний для вас час. Доступ до всіх лекцій курсу у кабінеті гарантовано протягом року.
Як буде відбуватись комунікація під час курсу?
Перед початком курсу наш координатор додасть вас у телеграм-групу курсу, тому просимо заздалегідь налаштувати цей додаток на ваших гаджетах. В телеграм-групу ми будемо надсилати додаткові матеріали та корисні посилання від лектора курсу, обговорювати лекції. Також, ви матимите можливість ставити запитання в чаті вебінарної кімнати під час лекції. Ми розберемо найцікавіші питання в прямому ефірі вебінару. Відповіді будуть також записані і доступні в особистому кабінеті.
Як сплатити за курс?
Ви можете оплатити курс за допомогою карт VISA, Mastercard, сервісів Privat24, Apple Pay та Google Pay.
Якщо виникнуть організаційні питання, щодо курсу, до кого звертатись?
Радо відповімо на ваші запитання та допоможемо за телефоном (095) 493 04 04 або пошті info@culturalproject.org
Матеріали з журналу