Навчання
Офлайн-курс
/

Подорож середньовічним містом

Культура
Право першої ночі, пояси вірності, розпусні карнавали, вогнища інквізиції — небилиць про середньовіччя можна почути багато. Але яке воно було насправді? Цей курс запрошує познайомитися з середньовічними людьми, зазирнувши і в пишні собори, і в убогі чернечі келії, і в багаті крамниці, і в кімнати звичайних містян.
6 лекцій
Початок 2 листопада
Набір завершено
Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Ваше ім`я
Ваша електронна адреса
Ваш телефон
Промокод

Про курс

Середньовіччя, про яке зазвичай розповідають у курсах історії, — це здебільшого історії про владу: імена і дати, династії і збройні конфлікти.
Проте досліджувати повсякденне життя звичайних людей не менш цікаво, ніж придивлятися до володарів і завоювань. Тим більше, що за кожним королем і кожною битвою теж ховаються буденні деталі, які часто й визначають, чому події відбулися так, а не інакше.

У кузні забракло цвяшка на підкову? Ченці вирішили відмовитися від вина? Знаменосцеві відрубали руку? Кожен із цих епізодів призвів до печальних наслідків, і якщо перший знайомий усім за дитячим віршиком, то про інші ви почуєте під час курсу про середньовічну культуру. А ще дізнаєтеся, чим захоплювалися мешканці середньовічних європейських міст, що вважали приємним, а чого боялися, як відчували, розважались і працювали, довкола чого оберталося їхнє життя.

Утім, заглибитись у Середні віки означає не просто побачити, як велося людям тоді, а й дізнатися, звідки взялися сучасні погляди на світ. Курс про Середньовіччя – це ніби альбом з дитячими фотографіями європейської культури: деякі з них кумедні, інші офіційно серйозні, а якісь змушують червоніти. У кожному разі, їх корисно переглянути, щоб зрозуміти, з чого ми виросли, такі сучасні у прагненні до майбутнього — й одночасно такі середньовічні в уявленнях про теперішнє й минуле.
Як буде проходити курс
Лекції проходитимуть у Освітній станції 31В1 щовівторка о 19:00. Тривалість однієї лекції — 2 години.
Додаткові матеріали
До кожної лекції ви отримаєте презентації, перелік матеріалів та літератури для самостійного опанування
Сертифікат
Після закінчення курсу ви отримаєте сертифікат
Офлайн-курс,
6 лекцій

Для кого цікавий цей курс?

/
Для тих, кому цікаво відчути подих історії в повсякденні сучасних міст
/
Для тих, хто слушно підозрює, що ціле тисячоліття європейської історії не могло бути суцільними «темними віками»
/
Для тих, хто хоче краще розуміти, що бачить, під час мандрівок старовинними містами

Програма курсу

02.11.21 | 1 ЛЕКЦІЯ
Де і коли. Середньовічне місто у просторі й часі
Середньовічні міста відрізнялися від сучасних не тільки рівнем технологій, а й міжлюдськими стосунками, звичаями, навіть ритмом життя. На першій лекції курсу спробуємо уявити, як це — жити в ритмі сонця і церковних дзвонів, ходити вузенькими вулицями й залюдненими площами і постійно відчувати, що поруч із нами хтось є. З чого були збудовані та як структуровані міста? Як вимірювала час середньовічна людина? І чим міський час відрізнявся від сільського?
09.11.21 | 2 ЛЕКЦІЯ
Місто прокидається. Побут середньовічного містянина
Де жили, що їли, у що вдягалися, як працювали середньовічні люди? Як виглядало, звучало, а головне, пахло їхнє повсякдення? Ми придивимося до міського побуту, зазирнемо на кухні й у лазні, у таверни та в майстерні, познайомимося зі звичаями як міської знаті, так і мешканців маргінесів, а мимохідь розвінчаємо кілька поширених міфів про кулінарні та гігієнічні вподобання середньовічних людей.
16.11.21 | 3 ЛЕКЦІЯ
Небо близько. Віра та її прояви
Для середньовічної людини весь світ був книгою Божого авторства, у якій кожна деталь мала сенс і пропонувала кілька рівнів прочитання. Межа між земною реальністю і небесними сферами не була непроникною: у цьому житті людей супроводжували й захищали святі, які вже давно відійшли в інший світ. Та як це впливало на повсякдення? Який відбиток віра залишала на способі життя містян і вигляді міст?
23.11.21 | 4 ЛЕКЦІЯ
Життя на вулицях. Соціальні структури й публічні дійства
Якби середньовічній людині сказати, що розваги можуть бути приватними — зачинитися з книжкою в кімнаті, послухати музику в навушниках, помандрувати кудись на самоті — вона б дуже здивувалася. У середні віки всі дії були спільнотні: читали для розваги здебільшого вголос, музикували на площах і в тавернах, у мандри вирушали в компанії — бо це й безпечніше, і дорога за розмовами здається не такою довгою. А на деякі події сходилося ціле місто. Заради чого містяни полишали всі клопоти і збиралися на вулицях?
30.11.21 | 5 ЛЕКЦІЯ
Читати світ. Виховання, освіта й наука
Новочасна західна наука не виникла на порожньому місці — їй передувала довга традиція дослідження світу, яка не переривалась і в середньовіччі. Які знання в середні віки вважали найціннішими? Із яких джерел дізнавалися про світ? Ми поглянемо, як і де навчалися містяни: на кухнях, вичитуючи літери з родинного молитовника; у майстернях, здобуваючи основи ремесел; у церковних школах; а зрештою зазирнемо в центри середньовічної науки: монастирі й університети.
07.12.21 | 6 ЛЕКЦІЯ.........
Слабкість плоті. Пристрасті, хвороби, смерть і життя вічне
Теорію гуморів вигадали ще давні перси, але в Європі вона не втрачала позицій до XVII століття; у середньовіччі ж нею не тільки керувалися в лікуванні будь-яких хвороб, а й пояснювали різницю між молодими і старими, між чоловіками й жінками, між воїнами й філософами. Чим, окрім кровопускання, містяни досягали гуморальної рівноваги? Що робили, коли почувалися не зовсім добре? Як ставилися до неуникненної смерті? І як зазвичай закінчувалося життя середньовічної людини — принаймні життя в цьому світі?

Лектори

Галина Глодзь

Літературознавиця, перекладачка, редакторка, авторка книжок «Залюднена планета. Як нас стало сім мільярдів» і «Бустрофедон та інші. Коротка історія читання». Головна редакторка онлайн-часопису «Вербум». Досліджує готику в найрізноманітніших її проявах, цікавиться середньовічною культурою, дбає про впорядкування світу.

Олексій Браславець

Педагог, правознавець, ватиканіст, києвознавець. Викладач канонічного права й соціальної доктрини Церкви. Співавтор путівників з історії Києва та Андріївського узвозу. Пише про діяльність пап, інституцій Святого Престолу й загалом Католицької Церкви в Україні та світі.
Локація:
Освітня станція 31В1 – сучасний простір у затишному дворику центра Києва з терасою та камерною атмосферою.
Формат навчання
На вас чекає спільнота однодумців та інтелектуальні розмови. А також додаткові матеріали для самостійного опанування тем.
Мова викладання - українська.
Кількість місць на курсі обмежена. Ми проводимо лекції, дотримуючись усіх рекомендації МОЗ, здійснюємо регулярну санітарну обробку лекційної зали та дезінфекцію всіх контактних поверхонь.

У разі недобору групи, курс буде скасовано та повернено сплачені кошти.
Курс розрахований для будь-якого рівня знань.
Якщо ви маєте додаткові питання, радо відповімо на них за телефоном
(095) 493 04 04