Мистецтво і тоталітаризм – Культурний Проект
Відбулась: 9.04 о 16:00

Мистецтво і тоталітаризм

Місце Національний художній музей України
вул. М. Грушевського, 6

Тривалість 2 години з перервою

Звільнення від символів – це звільнення від їхнього значення. Коли символ вже нічого не означає – це вже й не символ, а просто річ, яка втрачає над нами свою магічну владу. Ми відчуваємо себе уприсутненими або умісцевленими в цьому світі, коли переживаємо певне місце не як символ чогось іншого, а як живу присутність і свою власну співприсутність у ньому або поруч із ним. У цьому модусі буття ми не нав’язуємо витворам мистецтва якісь значення, а просто співіснуємо з ними.

То що, символічність – то забобон тоталітарного мислення? Втім, з іншого боку, символ – це конститутивний елемент будь-якої мистецької практики. Може саме в цьому вкорінена тоталітарність мистецтва. Нас дивує те, що видатні митці щиро славили тоталітарні режими. Та чому тут дивуватися? Прагнення втілити в недосконалому матеріалі досконалу ідею відповідає тоталітарному прагненню підкорити недосконалу людську природу досконалому задуму абсолютного панування над нею.

Десимволізація сучасного мистецтва – це прагнення до цілковитої свободи. Сучасне мистецтво руйнує межі між витворами мистецтва й предметами щоденної реальності. Справжній сенс цієї руйнації полягає не в тім, що будь-який елемент щоденної реальності може стати витвором мистецтва, а в тім, що витвір мистецтва сам перетворюється на елемент щоденної реальності. Зверхність класичного мистецтва полягала в нав’язуванні брутальній реальності еталонів вишуканого смаку, зухвалість сучасного мистецтва полягає в твердженні того, що вся буденна реальність – є витвором мистецтва. Утім й тут маємо зародки тоталітаризму. Мистецтво нав’язує себе щоденній реальності. Мистецтво перетворюються на диктатора.

Вхід на лекцію за умовами музею: вхідний квиток(40 грн) + лекційний(30 грн).

Формат лекції - 1,5 години без перерви.

photo-such-art

Лектор

Вахтанґ Кебуладзе

Доктор філософських наук, захистив дисертацію на тему «Концепція досвіду в трансцендентальній феноменології». Професор кафедри теоретичної і практичної філософії філософського факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка.   Перекладач, автор численних наукових статей, а також книг "Феноменологія досвіду" та "Чарунки долі".

Місце проведення

Лекцiя проводиться у Національний художній музей України вул. М. Грушевського, 6

Лекція минула

Зареєструйся та отримуй
більше матеріалів
та інших можливостей! Зареєструватися на сайті