Навчання
Офлайн-курс
/

Архітектурні стилі Києва

Архітектура
Найбільш самобутня та важлива архітектура Києва назавжди залишиться для нас загадкою. Бо це часи раннього середньовіччя, від якого до нас дійшли тільки окремі археологічні пам'ятки і невелика кількість перебудованих споруд. За часів бароко формується найважливіший для української архітектури стиль – українське бароко. Далі – класицизм, історизм та еклектика, модерн та сучасні течії. Запрошуємо вас на архітектурну прогулянку Києвом крізь час та простір, щоб відкрити для себе стилі різних епох, навчитися бачити їх та розуміти.
Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Ваше ім`я
Ваша електронна адреса
Ваш телефон
Промокод

Про курс

Історична лінія розвитку Києва складна і нелінійна. Однак у часі прослідковується закономірність і послідовність архітектурних стилів.
Ця послідовність формувалась у відповідності зі світовими і регіональними тенденціями в архітектурі. Великі стилі впроваджувались у місті і деякі з них трансформувались у своєрідні місцеві стильові форми. У найбільш узагальненому вигляді послідовність періодів така: середньовічний Київ, бароковий Київ, класичний Київ, капіталістичний Київ, радянський Київ та сучасний Київ.

В межах цих періодів розглянемо загальну послідовність архітектурних стилів: середньовіччя, вплив Візантії і романської архітектури, бароко, класицизм, історизм та еклектика, модерн, пошуки національного стилю, конструктивізм і постконструктивізм, неокласика, модернізм, постмодерн та сучасні течії. На існуючих і вже зниклих прикладах будемо шукати загальні характерні риси різних стилів, щоб навчитись їх розуміти та впізнавати у інших містах і країнах.
Як буде проходити курс
4 лекції та екскурсія
Лекції читатимуться в Освітній станції 31В1 щовівторка о 19:00-21.00. Тривалість однієї лекції — 2 години. Екскурсії з лектором відбудуться за попереднім записом у суботу 25 вересня та 2 жовтня, а також у неділю 3 жовтня. Тривалість екскурсії – 3 години. Початок об 11.00.
Після закінчення курсу ви отримаєте сертифікат
Сертифікат
До кожної лекції ви отримаєте презентації, перелік матеріалів та літератури для самостійного опанування
Додаткові матеріали

Для кого цікавий цей курс?

Для тих, хто хоче більше бачити та розуміти під час прогулянок Києвом та не тільки
/
Для тих, хто сприймає будівлі не лише як конструкцію, а й демонстрацію ідей свого часу
/
Для тих, хто прагне розібратись у напрямах і тенденціях архітектури, виявляти загальні характерні риси різних стилів, щоб навчитись їх розуміти та впізнавати у інших містах і країнах
/

Програма курсу

21.09 | 1 ЛЕКЦІЯ........
Архітектурні стилі Києва: середньовіччя і бароко
Мабуть найбільш самобутня та важлива архітектура Києва назавжди залишиться для нас загадкою. Бо це часи раннього середньовіччя, від якого до нас дійшли тільки окремі археологічних пам'ятки і невелика кількість перебудованих споруд. Це була потужна забудова справжньої столиці, центру величезного регіону. Поселення тоді були великими земляними фортецями. Давні традиції найбільш автентичної дерев'яної архітектури поєднувались поступово з кам'яною архітектурою під впливом Візантії та загального розвитку європейської архітектури, на той час романської. Таким чином сформувались своєрідні давньоруські архітектурні традиції. Величезне руйнування міста у 1240 році та складність проведення археологічних досліджень в умовах щільної забудови – все це дуже ускладнює уяву того могутнього Києва.

За часів бароко паралельно будуються зразки європейського стилю та формується можливо найважливіший для української архітектури стиль українського бароко – національна школа загальносвітового стилю. Цих яскравих будівель маємо ще значну колекцію.
28.09 | 2 ЛЕКЦІЯ.........
Архітектурні стилі Києва: класицизм, історизм та еклектика
Київ з кінця ХVIII до середини ХІХ століття – це архітектура та містобудування класицизму. Розглянемо на прикладах класичну ордерну композицію фасадів. Класицизм сформував не тільки новий домінуючий тип фасадів, але й принципово змінив містобудівну структуру новими вулицями, які досі визначають композицію генерального плану центральної частини міста.

В першу чергу звернемось до творчості Андрія Меленського, Вікентія Беретті та Олександра Беретті.

Розглянемо етапи формування та унікальні особливості Київської фортеці: ранні класичні об'єкти та пізніші у стилі англійської неоготики.

Перейдемо у період, що представляє широке різноманіття стильового змішування – еклектики та цілої низки неостилів, які складають архітектуру історизму. Основний серед них – неоренесанс, а також: неоготика, неокласицизм, необароко, неогрек, неовізантійський, неоруський, неомавританський. Звернемось до творчості Володимира Ніколаєва, Олександра Кобелєва, Михайла Артинова, Олександра Шіле, Павла Альошина та інших.
05.10 | 3 ЛЕКЦІЯ.........
Архітектурні стилі Києва: перша половина ХХ століття
Перехід від різноманіття неостилів історизму до модерну відбувся на початку ХХ століття. Промислова революція, різкий розвиток капіталізму – все це було базисом для прогресивної архітектури. Київ перетворився на фінансовий та культурний центр. Крім впровадження форм західноєвропейського модерну, відбувається взаємне проникнення неостилів історизму та модерну. Це породжує зразки модернізованого історизму всередині періоду модерну, наприклад, модернізована неоготика. Також розвивається самобутня школа, яку умовно можна назвати "цегляний стиль", де віртуозна техніка мурування відтворює та переосмислює елементи модерну та історизму.

Видатні архітектори київського модерну: Георгій Шлейфер, Едуард-Фердинанд Брадтман, Владислав Городецький, Йосип Зекцер, Адольф Мінкус, Федір Троупянський, Володимир Безсмертний, Ігнатій Лєдоховський, Мартин Клуг, Микола Яскевич.

Формується самобутня група вітчизняних стилів – український національний романтизм, український архітектурний модерн, українське необароко та український неокласицизм.

Серед видатних архітекторів, що сформували українську національну стилістику в сучасній для свого часу інтерпретації: Василь Кричевський, Дмитро Дяченко, Павло Альошин, Микола Шехонін, Анатолій Добровольський.

Радянський період з одного боку знищив чимало середньовічних та більш пізніх пам'яток архітектури, та з іншого боку додав авангардну архітектуру конструктивізму, постконструктивізму та неокласику, якщо дивитись суто на стилістичні явища.

Отже, зануримось у цю боротьбу модерну, авангарду та неокласицизму.
12.10 | 4 ЛЕКЦІЯ.........
Архітектурні стилі Києва: з середини ХХ століття до сьогодення
У 1941 році відбулось тотальне руйнування самого центру міста. Багато будівель згоріло, а ті, що лишились – частково втратили після реконструкції свою архітектурну зовнішність. На тлі непоправних втрат з'явився пластичний та декоративний ансамбль Хрещатика 1950-х – нині також історичний та характерний для Києва.

У другій половині ХХ століття серед радянської забудови з'являються яскраві зразки модернізму, що є відповідними до прогресивних тенденцій західного світу. Це будівлі, що можна віднести до таких явищ та течій всередині модернізму, як: функціоналізм та бруталізм.

Серед видатних архітекторів радянського періоду: Валеріан Риков, Олександр Вербицький, Володимир Заболотний, Йосип Каракіс, Сергій Григор'єв, Олександр Малиновський, Борис Приймак, Олександр Власов, Олексій Тацій, Борис Жежерін, Вадим Гопкало, Вадим Гречина, Авраам Мілецький, Михайло Буділовський, Наталія Чмутіна та інші.

Бурхливі 90-ті представлені оригінальними будівлями постмодерну: сучасної гри з архітектурним минулим, культурним контекстом, символічною образністю. Розглянемо цей напрям світової архітектури на прикладах київських будівель, які створили: Юрій Бородкін, Юрій Серьогін, Лариса Скорик, Георгій Хорхот, Сергій Юнаков та інші.

Новітній період київської архітектури є дуже суперечливим. Початок ХХІ століття – це справжній будівельний бум. Але порівняно із бумом на межі століть сто років назад – естетична якість архітектури вже не була таким важливим критерієм будівництва. Обсяги, площі та висоти визначають архітектуру і містобудування. Часто метою є суто максимальний "зйом" з будь-якої ділянки та бажано у історичному центрі. Ліс "висоток" з невиразними фасадами, що швидко піднявся, значно нашкодив історичній центральній зоні, візуально "засмітив" давні панорами та спровокував нове масове знесення цінних історичних будівель заради вивільнення ділянок у середмісті.

Серед численних будівель ХХІ століття вигідно виділяються лише окремі якісні об'єкти, комплекси, громадські простори та інтер'єри з оригінальною авторською архітектурою. Та особливої уваги заслуговують такі рідкісні й такі необхідні старовинному місту будівлі на основі реконструкції та реставрації цінних зразків історичної архітектури.

Поглянемо критично на новітню архітектуру, намагаючись усвідомити увесь історичний контекст давньої столиці.
02.10 | 5 ЕКСКУРСІЯ.........
Пішохідна екскурсія у межах міста Ярослава
Пішки обійдемо місто у межах оборонних валів на період потужного розквіту Києва – під час правління князя Ярослава Мудрого у ХІ столітті. Ця місцевість називається Старокиївська гора або Верхнє місто.

Уявимо за допомогою демонстрації проектів реконструкції як виглядали середньовічні споруди: храми, палаци, фортифікації; осягнемо містобудівну структуру того часу, прослідкуємо подальший розвиток Верхнього міста до наших днів. Під час маршруту сфокусуємо увагу на яскраві зразки архітектури різних періодів і стилів, які послідовно розглядаються у лекційній частині. Основне містобудівне ядро Києва – це неймовірний і загадковий палімпсест.

Маршрут екскурсії пройде вулицями Велика Житомирська, Ярославів вал, Грінченка, Десятинна, Володимирська тощо.

Лектор

Гліб Ушаков

Oдин з найулюбленіших лекторів наших слухачів, на його лекції збирається черга, як на моновиставу. Гліб архітектор-дизайнер та вільний художник, кандидат наук та доцент Київського національного університету будівництва та архітектури. Майже 10 років він сам працював архітектором і не лише в теорії знає, як формується обличчя міст. Він з легкістю розверне перед вами масштабну картину еволюції архітектурної ідеї — від Неоліту до надсучасних хмарочосів.
Локація:
Освітня станція 31В1 – сучасний простір у затишному дворику центра Києва з терасою та камерною атмосферою.
Формат навчання
Мова викладання - українська.
На вас чекає спільнота однодумців та інтелектуальні розмови. А також додаткові матеріали для самостійного опанування тем.
Кількість місць на курсі обмежена. Ми проводимо лекції, дотримуючись усіх рекомендації МОЗ, здійснюємо регулярну санітарну обробку лекційної зали та дезінфекцію всіх контактних поверхонь.
У разі недобору групи, курс буде скасовано та повернено сплачені кошти.
Якщо ви маєте додаткові питання, радо відповімо на них за телефоном
(095) 493 04 04
Вартість курсу з екскурсією
600 грн
Вартість екскурсії окремо
Дати проведення: 03.10
3 600 грн
Матеріали з журналу
Архітектурні стилі Києва 
Реєстрація на пішохідну екскурсію у межах міста Ярослава
Ваше ім`я
Ваша електрона адреса
Ваш телефон
Дата екскурсії
Архітектурні стилі Києва 
Група на цей курс вже набрана, але ви можете зареєструватися на курс, що відбудеться у наступному сезоні Весна' 22
Ваше ім`я
Ваша електрона адреса
Ваш телефон