Культурний Проект | Журнал

Чому навчатись до Нового року в «Культурному Проекті»

Гід
Ми зібрали для вас в окремій публікації 6 актуальних курсів, які розширять ваші знання, збагатять естетичне сприйняття та допоможуть стати більш компетентними у музиці, живописі, фотографії, кіно, історії культури і навіть — політичних ідеях. Пропонуємо до вашої уваги короткий опис актуальності та особливостей курсу, кому він буде цікавий, що потрібно знати про лектора і як можна зануритись у тему напередодні.


1/ Онлайн-курс Музичний інтенсив «Як слухати»

Це не просто класичний вебінар, це швидше музичні онлайн-зустрічі з провідними українськими музикознавцями — Анною Гадецькою, Іриною Ягодзинською, Олекієм Войтенко та Віталієм Вишинським. Мета інтенсиву — активне слухання та обговорення музичних стилів та жанрів.

Актуальність: Наш слух — не лише одне з вроджених відчуттів, через яке ми сприймаємо зовнішній світ. Це м’яз, який ми можемо тренувати і розвивати. Слухання музики — один з універсальних способів людської комунікації і розвитку слуху. На власному досвіді ви відчуєте, чому від того «як» слухати залежить кінцеве «що» можна почути. Дізнаєтеся, як активізувати накопичений людством досвід слухання мовою академічної музичної традиції у власному плейлисті. Розберетесь, коли про музичні смаки можна сміливо сперечатися.

Для кого: для тих, хто хоче розібратися з головними музичними жанрами європейської музики та їхнім художньо-історичним контекстом, дізнатися про неєвропейські музичні практики та зорієнтуватися у слуханні сучасної музики.

Курс складається із 10 лекцій і таких блоків: як слухати музику сьогодні, як слухати оркестр, оперу, симфонію, реквієм, бароко, романтизм, авангард, мінімалізм і також — як слухати Схід.

Лектори: Анна Гадецька — кандидатка мистецтвознавства, програмна директорка музичного стартапу Open Opera Ukraine; Ірина Ягодзинська — музикознавиця, кандидатка мистецтвознавства, лауреатка Міжнародного Вагнерівського товариства; Олексій Войтенко — композитор, музикознавець, кандидат мистецтвознавства, стипендіат міжнародного Вагнерівського товариства; Віталій Вишинський — композитор, кандидат мистецтвознавства, стипендіат Міжнародного Вагнерівського товариства.

Лекції проходитимуть двічі тиждень починаючи з 3 листопада, щовівторка та щочетверга о 19:00. Тривалість одного вебінару — півтори години. До курсу можна долучитись за ось цим посиланням.

Для занурення у тему пропонуємо до вашої уваги інтерв'ю з Анною Гадецькою та Олексієм Войтенком, а також нашу підбірку музичних лекцій до Дня музики.


2/ Офлайн-курс «Історія живопису»

Новий курс Наталії Романової — харизматичної київської мистецтвознавиці та спеціалістки з класичного мистецтва — присвячений виключно живопису. Саме такий погляд, на думку лекторки, дозволяє помітити ті нюанси та особливості, що властиві тільки цьому виду образотворчості, і розкрити їх у повному значенні.

Актуальність: Одвічне питання, яким задаються ті, хто хоче ближче познайомитися із живописом: як дивитися на картини, як їх вірно прочитувати і отримувати від цього естетичне задоволення. Традиційно історія образотворчого мистецтва розглядається через зародження, розвиток і взаємодію його трьох головних напрямків — живопису, графіки та скульптури. Однак, щоб навчитися бачити значно більше, ніж зображення на площині, на заняттях йтиметься про види і техніки живопису у всій їх різноманітності, від доісторичних часів до наших днів.

Для кого: Для тих, хто хоче освоїти різні способи споглядання картини та розшифрування їх; хто хоче виховати в собі тонке відчуття стилю та естетичний смак; хто працює в креативних індустріях та прагне підвищити свій рівень сприйняття малярства.

Авторський курс складається з 10 лекцій, які охоплюють живопис Стародавнього світу, класичну і християнську Античність, Середні віки, Італійське Відродження, маньєризм, Заальпійський Гуманізм, Просвітництво, рококо, романтизуючий академізм і аж до основних «-ізмів» ХХ століття.

Лекторка: Наталія Романова викладає історію образотворчого мистецтва у Національному університеті театру, кіно і телебачення ім. І.К. Карпенка-Карого. Тривалий час завідувала фондами образотворчого мистецтва у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику. Має низку наукових та науково-популярних публікацій; займалась експертизою творів мистецтва, здебільшого іконопису, у карних справах. Відвідала практично всі провідні художні музеї Європи, багато з яких неодноразово, та стажувалася на базі деяких з них.

Курс стартує 10 листопада; лекції проходитимуть двічі на тиждень, щовівторка та щосуботи в Освітній станції 31В1. Тривалість однієї лекції — дві години з перервою на каву. Також курс можна дивитися і у форматі онлайн-трансляції. Подробиці — за посиланням.

Для попереднього знайомства з лекторкою пропонуємо до вашої уваги лонгрід Наталії Романової «Ковідреальність: Наталія Романова про союз класичного живопису і медицини. Частина 1»і  «Частина друга».


3/ Онлайн-курс «Культура Європи — історичний портрет»

Професорка культурології Лариса Осадча розпочинає в «Культурному Проекті» новий вебінарний курс, присвячений надзвичайно цікавій та актуальній темі — формуванню європейської культури та європейської ідентичності: звідки ми родом, куди рухаємось та на що можемо сподіватись.

Актуальність: У курсі увагу буде сфокусовано на європейській культурі як окремому цивілізаційному регіоні. Будуть проаналізовані переваги та особливості, історичні етапи формування європейського культурного етосу та їх зв’язок з формуванням тих цінностей, без яких ми не мислимо наше сьогодення — конкурентність, верховенство права, науковий світогляд, розвиток медицини, культура масового споживання, професійна етика.

Для кого: для тих українців, які прагнуть осмислено слідкувати за подіями в сучасному світі та розуміти генеалогію європейської культури та засади власної ідентичності. Для слухачів, чия діяльність пов’язана з міжкультурним контекстом та сферою креативних індустрій.

Курс складається із 10 лекцій і до нього увійдуть теми, присвячені не тільки історії становлення культури від найдавніших часів, але й будуть розглянуті такі явища, як мова, культура масового споживання, телебачення, світовий тероризм, нові медіа, сучасні суперсубкультури і не тільки.

Лекторка: Лариса Осадча — культурологиня, кандидатка філософських наук, магістр політології, лекторка. Закінчила філософський факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Досліджує прояви сучасної культури: культурну й комунікативну пам’ять, соціокультурну модернізацію, сучасні субкультури та культурну політику.

Онлайн-курс «Культура Європи — історичний портрет» розпочнеться 16 листопада; лекції проходитимуть онлайн двічі на тиждень, щопонеділка та щосереди о 19:00. Тривалість одного вебінару — півтори години.

В якості входу у тему Лариса Осадча підготувала список ключових джерел, які допоможуть зануритись у тему, за ось цим посиланням. Також читайте наше інтерв'ю з лекторкою «Індустріалізм навчив нас жити так, ніби кінця ніколи не буде» та лонгрід «Коли людина була ідеальною? Історія крізь оптику екзистенціалів».


4/ Офлайн-курс «Політичні ідеї»

На цьому курсі ви дізнаєтесь, звідки взялася політика та ідеології; у чому плюси та мінуси кожної з ідеологій, коли вони приносять добро і продукують зло. А також — куди рухається наш світ зараз, які ідеї в ньому домінують, а яких ідей в ньому критично бракує.

Актуальність: Сьогодні це особливо важливо— слідкувати за політичним контекстом і бути компетентним у таких поняттях, як демократія, авторитаризм, тиранія, імперія, влада, права людини, суверенітет та цінності, адже саме вони визначають наші уявлення про політику і наші рішення як громадян. Ви спробуєте приміряти на себе головні ідеології — лібералізм, соціалізм, націоналізм, екологізм та пацифізм і так далі, — аби зрозуміти, хто ви за своїми внутрішніми переконаннями. І, що не менш важливо, навчитесь «відфільтровувати» щоденний потік інформації.

Для кого: для тих, хто цікавиться сучасною українською та світовою політикою; хто шукає зв’язок між політичними ідеями і хоче розуміти, як вони впливають на життя суспільств.

У курсі йтиметься про традицію політичних ідей у європейській інтелектуальній традиції. Що таке Європа як політична ідея та конструкт. Якою є політико-ціннісна ситуація в Україні і що може об’єднати українське суспільство, про наші травми, кризу довіри та інші актуальні питання.

Лектор: Володимир Єрмоленко — філософ, письменник, журналіст, доктор політичних студій (Франція), кандидат філософських наук (Україна), директор з аналітики «Інтерньюз-Україна», старший викладач НаУКМА. Автор книг «Далекі близькі» (2015), «Ловець океану» (2017), «Плинні ідеології» (2018), «Оповідач і філософ» (2011). Головний редактор UkraineWorld.org. Член PEN-Ukraine, член наглядової ради Українського інституту при МЗС України, член правління МФ «Відродження».

Курс розпочнеться 25 листопада і складатиметься із 5 лекцій, які проходитимуть у Освітній станції 31В1 щосереди о 19:00 та у форматі онлайн-трансляцій. Тривалість однієї лекції — 2 години з перервою на каву.

Цього читайте читайте інтерв’ю з Володимиром Єрмоленком на сторінках нашого онлайн-журналу.


5/ Онлайн-курс «Коротка історія світового кінематографу»

30 листопада «Культурний Проект» розпочинає курс «Коротка історія світового кінематографу» — авторський 6-лекційний курс, який охопить головні етапи та ключові течії в історії кінематографу.

Актуальність: Впродовж курсу ви зможете простежити, як кінематограф виріс у найпотужніший візуальний медіум сучасності. Чому ми не уявляємо своє життя без кіно і чому обговорення фільмів є найцікавішою темою у будь-якому товаристві. Яким чином кінематограф має вплив на формування світогляду і чи може непрожитий нами досвід, за яким ми спостерігаємо на екрані, допомогти нам краще зрозуміти те, що відбувається навколо нас в реальності.

Для кого: для тих, хто хоче систематизувати свої знання кінематографу, розібратись із його течіями та напрямами і, не виключено, — почати працювати в кіноіндустрії.

На курсі йтиметься про розквіт німого кіно та тренд на «нові хвилі», яким чином фільми були джерелом військової пропаганди і як кіно насміхалося з дійсності, вдавалося до реалізму, а потім знову поверталося до ескапізму. Ви дізнаєтесь про творчі методи Альфреда Хічкока, Жана-Люка Годара, Акіри Куросави, Стенлі Кубрика, Квентіна Тарантіно і не тільки. Плюс, у заключній лекції мова піде про найактуальніше — епоху стрімінгів, франшиз, ретроманії та кіно у часи пандемії.

Лекторка: Анна Дацюк — кінокритикиня та журналістка видання DTF Magazine, кураторка кінофестивалю «Київський тиждень критики» та ведуча підкасту про кіно Filmspotting на «Радіо Поділ».

Лекції проходитимуть онлайн двічі на тиждень, щопонеділка та щосереди о 19:00. Тривалість одного вебінару — півтори години. Подробиці — за посиланням.

Також пропонуємо інтерв’ю з Анною Дацюк про те, як систематизувати ключові етапи кінематографу та закохатись у кіно.


6/ Онлайн-курс «Сучасна фотографія: історія та розвиток»

Курс присвячено головним тенденціям кінця минулого — початку нашого століття, які вплинули на появу сучасної фотографічної мови. Про те, як формується нова візуальна естетика, яким чином світлини потрапляють в історію і як навчитись за допомогою кодів та символів «читати» історії, зображені на світлинах.

Актуальність: Фотографія ставить перед історією мистецтва дуже непрості запитання: чи є фотографія мистецтвом чи технологією, естетичним явищем чи соціальною практикою? Трансформація фотографії в сучасному мистецтві — надзвичайно цікавий процес, який напряму пов'язаний із нашим світобаченням та світовідчуттям. Тому особливо важливо спостерігати за тим, як і чому змінюються візуальні тренди, що на це впливає, як трансформують підходи роботи фотографів, зокрема в контексті таких актуальних явищ, як «культура відміни» чи рух BLM.

Для кого: хто захоплюється фотографією і планує стати фотографом; для професіоналів, які хочуть бути компетентними у нових тенденціях; для тих, хто цікавиться сучасним мистецтвом і прагне розширити горизонт своїх знань.

На курсі буде йти мова про нову документалістику, перформанс у фото, такі поняття, як storytelling та deadpan, медіасинтез і — чому потенціал фотографії завжди перевершує історію, яка її створила.

Лекторка: Катерина Радченко — кураторка, фотографка, дослідниця фотографії. Засновниця та директорка міжнародного фестивалю Odesa Photo Days. З 2009 року — керівниця Громадської організації «Мистецькі Мандри». Фотографії навчалась під час стипендій: Villa Arson (Ніцца, Франція), Gaude Polonia (Варшава, Польща) та в Музеї Фотографії (Сан-Дієго, США). Авторка публікацій в декількох міжнародних виданнях та інтернет-платформах, таких як Fotograf, Magenta, EIKON, FOAM Magazine. Кураторка виставок в Україні, Південній Кореї, Швеції, Грузії, Франції та Латвії.

Курс розпочинається 8 грудня. Лекції проходитимуть двічі на тиждень, щовівторка та щочетверга о 19:00. Тривалість одного вебінару — півтори години. Подробиці — за посиланням.


Також читайте бліцінтерв'ю з Катериною Радченко та фотографом Ігорем Манко про, як сучасний світ впливає на етичний аспект у фотографії.

Фото: кадри із фільму «Посмішка Мони Лізи» (Mona Lisa Smile) режисера Майка Ньюела, знятий за мотивами роману Мюріел Спарк «Найкращі роки міс Джін Броуді». У фільмі знялись Джулія Робертс, Джулія Стайлс, Кірстен Данст, Меггі Джилленгол, Домінік Вест.