Культурний Проект | Журнал

До Дня музики: 6 курсів, що закохають у мистецтво звуків

Спецпроєкт
1 жовтня світ відзначає Міжнародний день музики. Свято було засноване в далекому 1973 році з ініціативи Міжнародної музичної ради при ЮНЕСКО і відзначають його у найрізноманітніших форматах по всьому світу. Журнал «Культурного Проекту» присвячує цей місяць мистецтву звуків — на вас чекає цикл публікацій на тему і довкола неї, в тому числі інтерв’ю з музикознавцями, блоги, музичні підбірки та маловідомі факти з історії. Але, перш за все, хочемо познайомити вас з добіркою лекцій із музики, напрацьовані інституцією та її експертами впродовж останніх років, які з найнесподіваніших точок зору представляють музику, її шедеври та їхніх авторів.

Беззаперечний факт: музика надихає, розвиває людину і допомагає комунікувати вже не одне тисячоліття, якщо бути точними — близько 50 тисяч років. Історики вважають, що саме стільки часу музика є невід’ємною частиною життя людини на усій планеті. Саме тоді люди із Африки заселили всі придатні для життя континенти. І як підтверджують археологічні знахідки — всі мешканці Землі, включно з найбільш ізольованими племінними групами, володіють певними формами музики.

Доісторичною або примітивною прийнято позначати усну музичну традицію, прикладом якої може слугувати американська і австралійська музика аборигенів. Доісторична епоха в музиці закінчується з переходом до запису музичних творів. Вік найдавнішої відомої пісні, записаної на клинописній табличці, знайденої під час розкопок Ніппура — священного міста та релігійного центра Шумера — налічує 4 тисячі років. (Про цей музичний твір ми напишемо окремо цього місяця.) А одним з найдавніших музичних інструментів вважається флейта — екземпляр флейти археологи знайшли поряд зі скульптурами, яким близько 35-40 тисяч років.


Тепер перестрибуємо у наш час. У ХХІ столітті музика — це безліч найрізноманітніших стилів, жанрів, епох, напрямів. У неї безліч визначень і вона виконує велику кількість надзвичайно важливих соціальних функцій: гедоністичну, експресивну, духовно-катарсичну, магічно-сугестивну, суспільно-організаційну і, що найголовніше, — пізнавальну та комунікативну. Більше того, існує навіть окрема інтегративна дисципліна, що вивчає вплив музики на фізіологічне та психічне здоров'я людини, а сама практика лікування за допомогою музичних звуків отримала назву музикотерапії.

І що ми знаємо певно — музика допомагає змінювати власний стан, пришвидшуючи чи сповільнюючи частотні коливання нашого мозку, та тренує інтелект. А слухати непросту музику — класику, музику народів світу, джаз — це те саме, що і читати філософський трактат. Щоб зрозуміти незвичні або незрозумілі музичні ходи і закладені сенси, мозку доводиться активувати та одночасно задіювати різні свої ділянки, чого не відбувається за звичних умов.

В «Культурному Проекті» 3 листопада стартує онлайн-курс «Як слухати музику». Розповідаємо, що потрібно знати про нього та лекторів:


Музичний інтенсив «Як слухати музику»

Мета онлайн-курсу, який складається із 10 вебінарів і стартуватиме 3 листопада, — розпочати знайомство з класичною музикою і подолати стереотип, що класична музика це тільки для естетів. Ви дізнаєтесь про тонкощі бароко, патетику романтизму, експерименти авангарду та значно покращите якість свого музичного сприйняття. Онлайн-зустрічі передбачають активне слухання та обговорення особливостей художньо-історичних епох, музичних стилів та жанрів, у яких творили музику культові композитори у період з XVII до XX століття. Записатись у групу можна за посиланням тут.

Лектори: Анна Гадецька — кандидатка мистецтвознавства, програмна директорка музичного стартапу Open Opera Ukraine; Ірина Ягодзинська — музикознавиця, кандидатка мистецтвознавства, лауреатка Міжнародного Вагнерівського товариства; Олексій Войтенко — композитор, музикознавець, кандидат мистецтвознавства, стипендіат міжнародного Вагнерівського товариства; Віталій Вишинський — композитор, кандидат мистецтвознавства, стипендіат Міжнародного Вагнерівського товариства.
Напередодні старту курсу пропонуємо до вашої уваги добірку відеокурсів з музики для самостійного опанування. Вони допоможуть відкрити для себе цей вид мистецтва максимально просто і легко:


Відеокурс «Як влаштовано музичний світ»

Знаний музикознавець Юрій Чекан у своєму 10-лекційному курсі розповідає про те, як ми можемо подивитись на історію музики під іншим кутом зору — від Нового до Новітнього часу крізь політичні режими, суспільні катаклізми та провідні ідеї епох, які залишили свій слід у мистецтві звуків. Відеокурс допоможе відкрити для себе нове розуміння світоустрою та надасть нових відтінків музичному сприйняттю.

Лектор: Юрій Чекан — доктор мистецтвознавства, викладає в Національній музичній академії України ім. П.І.Чайковського, є лауреатом премії ім. М.В.Лисенка, членом Національної спілки композиторів і експертом УКФ. Автор монографій «Інтонаційний образ світу» (2009) та «Національний симфонічний: 100 років служіння Музиці» (2018), а також близько 60 наукових статей і 500 музично-критичних матеріалів.


Відеокурс «Як слухати класичну музику»

Курс із 5 лекцій побудовано довкола музичних творів, написаних в період від XVIII до XXI століття, та композиторів, які є яскравими представниками музичної культури європейських країн, від Італії до України. Ви дізнаєтесь як розгорталось музичне мистецтво в контексті історичному, та зорієнтуєтесь у слуханні сучасної музики. А також — як слухати Вівальді, Бетховена, Вагнера, Булеза, Сильвестрова і вийти за межі звичного слухацького досвіду.

Лектори: Анна Гадецька — кандидатка мистецтвознавства, програмна директорка музичного стартапу Open Opera Ukraine; Ірина Ягодзинська — музикознавиця, кандидатка мистецтвознавства, лауреатка Міжнародного Вагнерівського товариства; Олексій Войтенко — композитор, музикознавець, кандидат мистецтвознавства, стипендіат міжнародного Вагнерівського товариства; Віталій Вишинський — композитор, кандидат мистецтвознавства, стипендіат Міжнародного Вагнерівського товариства.


Відеокурс «8 оперних шедеврів»

8-лекційний курс присвячено розвитку опери впродовж останніх 5 століть, будові оперного світу та найславетнішим творам оперного мистецтва. Власне, історіям їхнього створення, особливостям музичного втілення, концепційної складової та режисерських рішень. Саме тут — найцікавіше: витончені інтриги заради влади та кохання, криваві вбивства, секс і зрада, вірність та жертовність, екзотичні світи, атмосфера казки і дитинства. Також ви навчитесь розрізняти види співацьких оперних голосів і слухати оперу.

Лектори: Анна Гадецька — кандидатка мистецтвознавства, програмна директорка музичного стартапу Open Opera Ukraine; Ірина Ягодзинська — музикознавиця, кандидатка мистецтвознавства, лауреатка Міжнародного Вагнерівського товариства; Віталій Вишинський — композитор, кандидат мистецтвознавства, стипендіат Міжнародного Вагнерівського товариства.


Відеокурс «Історія музики за 120 хвилин»

За дві години відеолекції композитор та мистецтвознавець Віталій Вишинський розповість про ключові терміни та стилі і по поличках розкладе всю звукову історію Європи від античних часів і до ХХ століття. Як слухати музику, що була створена для слухачів зовсім інших епох, інших культур? А як бути з музикою у наш час, як почути її зміст? І, власне, як не тільки слухати музику, але й чути її.

Лектор: Віталій Вишинський — композитор, музикознавець, піаніст. Кандидат мистецтвознавства. Доцент кафедри теорії та методики музичного мистецтва Інституту мистецтв Київського університету імені Бориса Грінченка. Захистив дисертацію на тему «Симфонізм Д. Шостаковича і Г. Малера: рух як структуруючий та музично-драматургічний фактор».


Відеокурс «Історія електроакустичної музики за 120 хвилин»

У центрі відеолекції Алли Загайкевич опиняться найважливіші постаті композиторів електроакустичної музики, їх бачення розвитку музики та найбільш показові твори різних електроакустичних жанрів. Лекція наблизить до розуміння процесу зародження естетики електроакустичної музики, вкаже на історичне коріння сучасного музичного мислення та роль математики у формуванні нових принципів музичної композиції. Ви познайомитеся з національними школами електроакустичної музики та роллю технічних засобів у їх формуванні.

Лектор: Алла Загайкевич — українська композиторка, авторка симфонічної та камерної музики, камерної опери, електроакустичних і мультимедійних творів, музики до кінофільмів. Викладає в Національній музичній академії України ім. П.І.Чайковського; лауреатка міжнародних конкурсів електроакустичної музики та експертка УКФ.Інтерв’ю з Анною Гадецькою про класичну музику в Україні читайте за посиланням.

До офлайнкурсу «Як слухати музику», який розпочнеться 3 листопада, можна долучитися тут.


Публікацію проілюстровано кадрами із фільму Паоло Соррентіно «Юність», прем'єра якого відбулася 20 травня 2015 року на 68-му Каннському кінофестивалі. У картині знялись Майкл Кейн, Харві Кейтель, Джейн Фонда, Рейчел Вайс, Пол Дано, Ед Стоппард. «Юність» отримала три нагороди Європейської кіноакадемії та претендувала на «Золоту пальмову гілку».