Культурний Проект | Журнал

6 книжок з історії України від Віталія Скальського

Топ
Які видання стануть у нагоді в процесі самостійного опанування історії України  – радить Віталій Скальський — історик, викладач і редактор «Історичної правди» у нашій публікації.

1 / Наталія Яковенко, «Нарис історії України з найдавніших часів до кінця XVIII століття»


Наталя Яковенко — доктор історичних наук, професорка НаУКМА написала цю книгу, яка вже стала легендою, з такою метою: «Перевернути впевненість у тому, що в історії все наперед визначено “за нас і без нас”... Перевернути, врешті, зацикленість на власних звитягах та бідах». Наша історія у викладі пані Яковенко — це «нормальна історія звичайного народу, не ганебніша й не героїчніша від інших, і її можна пропонувати широкому світові, з якого добрі чи погані вітри занесуть нових, прихильних чи неприхильних, читачів…». Боротьба за галицьку спадщину, Хмельниччина і Руїна у викладі Яковенко — справжній захоплюючий трилер. Авторка тримає читачів у напрузі, і навіть знаючи, чим завершиться та чи інша подія — все одно чекаєш на диво і сподіваєшся, що все піде якнайкращим для України чином.

2 / Ярослав Грицак, «Нариси історії України: формування модерної української нації XIX-XX століть»


Книгу Ярослава Грицака називають «продовженням» дослідження Яковенко, адже вона логічно перебирає естафету — і запрошує нас в ХІХ століття. Відомий український історик, доктор історичних наук, професор Українського Католицького Університету у своєму дослідженні (перше видання вийшло друком у 1996 році) пропонує нову концепцію нашої історії модерної доби і фокусує увагу на історії вітчизняного націотворення. Особливий наголос робиться на ознайомленні читача з найновішими теоріями й інтерпретаціями цього процесу. Ця книжка, по суті, є першою популярною історією України. Перевидання 2019 року доповнено новими розділами, аж до часів революції 2013-2014 років, також сюди вже увійшли війна з Росією та передвиборчі тижні 2019 року.

3 / Микола Аркас, «Історії України-Руси»


Микола Аркас (1853-1909) — письменник, композитор, культурний діяч, український історик грецького походження. Найбільш відомою його роботою є праця з історії України (працював над нею впродовж 1901-1908 років), що була була написана розмовною українською і стала однією із найпопулярніших книг початку ХХ століття. Перше видання було надруковане 1908 року в Петербурзі й розпродане лише за місяць. Друге видання готували до друку Богдан Лепкий та В’ячеслав Липинський уже після смерті автора і вийшло воно у Кракові в 1912-му. Більшу частину накладу цього видання було спалено російськими військами під час Першої світової війни, відтак воно стало бібліографічним раритетом. У книзі зібрано всю історію українського народу до початку ХХ століття і історичний процес у нарисі розглядається за персоналіями провідних діячів. На переконання визначного громадського діяча, мецената і видавця Євгена Чикаленка, ця книжка після «Кобзаря» є найкориснішою.

4 / Орест Субтельний, «Україна. Історія»


Орест Субтельний (1941-2016) — один із найвпливовіших українських істориків кінця XX століття. Народився у Кракові в українській родині, яка згодом емігрувала в Штати, а вже дорослим перебрався до Канади. Захистив докторську з філософії і багато років займав посаду професора кафедри історії та політичних наук Йоркського університету. Вперше його легендарна праця ‘Ukraine: A History’ вийшла у 1988 році в Торонто. І вже у 1991-му вийшла в Україні накладом 100 тисяч примірників (!). Вона зробила справжній переворот в історичній науці та методиці викладання історії в Україні і стала настільною книгою для сотень тисяч українців — додаткові тиражі друкували щороку. Вона висвітлювала саме ті моменти української історії, які замовчувались радянськими істориками. Власне, вона відіграла роль головного підручника з історії для покоління, яке пережило падіння комуністичної системи і розпад СРСР.

5 / Сергій Плохій, «Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності»


Книгу професора Гарвардського університету, американського історика українського походження Сергія Плохія називають найзначнішою працею з історії України з часів Ореста Субтельного. «Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності» охоплює період від часів, коли територія сучасної України вважалась краєм світу, і до становлення незалежності, закінчуючи подіями Революції Гідності. Автор зосереджує увагу на українцях як найбільшій демографічній групі, а згодом — головній силі, що стояла за створенням сучасної незалежної держави.

6 / Сергій Єкельчик, «Історія України: становлення модерної нації»


Сергій Єкельчик — киянин, який з 1990-х живе та працює в Канаді. В Інституті історії НАН України захистив кандидатську дисертацію, в Альбертському університеті Канади — докторську. Його «Історію України» називають найактуальнішою, адже вона включає в себе Революцію Гідності. Автор не ділить українську історію і сьогодення на «зради і перемоги», а бачить країну комплексно: живу, у внутрішніх протиріччях, відмінну від Росії, яка впродовж своєї історії і формує свою ідентичність. Автор доводить, що, попри безліч трагічних подій, це нормальний, іноді навіть хрестоматійний приклад формування нації і держави. Якщо резюмувати цю книжку одним реченням, то історія України останніх 200 років, як і будь-яка інша національна історія, скажімо італійська чи німецька, — це інтелектуальний проєкт, спроба політиків, письменників і громадських діячів прищепити українцям модерну національну ідентичність і створити власну державу.


Вас може зацікавити відеокурс "Українські історичні фейки".  Докладніше про курс https://culturalproject.org/fakes