Культурний Проект | Журнал

9 книжок про середньовіччя

Топ

Пропонуємо добірку літератури про Середньовіччя від літературознавиці Галини Глодзь різних жанрів та напрямів, аби ви змогли відчути атмосферу того часу, уявити хід думок середньовічних людей, дізнатися про традиції та смаки і підготуватися до лекцій.


1 / Романи про монастирі

Умберто Еко, «Ім’я рози»
Умберто Еко вбиває ченців направо й наліво, за розслідування береться майстер дедуктивного методу Вільям Баскервільський, а рукописи все-таки горять.



Sylvia Townsend Warner, «The Corner That Held Them»
Для черниць із невеличкого англійського монастиря Чорна смерть виявляється далеко не найбільшою проблемою. Найбільша проблема, як завжди, у людях.



2 / Мікроісторії

Еманюель Ле Руа Ладюрі, «Монтаю, окситанське село (1294–1324)»
Одного разу всіх дорослих мешканців села Монтаю заарештували за підозрою в єресі, а через неповних сімсот років результати слідства стали бестселером.



3 / Мистецтвознавство

Джек Гартнелл, «Середньовічні тіла. Життя, смерть і мистецтво в Середні віки»
Книга англійського історика мистецтва,  який досліджує візуальну культуру та історію медицини, у якій він розповідає про поняття тілесності у Середні віки та дає можливість поглянути на людське тіло очами людей того часу.



Michael Camille, «Image on the Edge: The Margins of Medieval Art»

Праця Камілла пояснює, що означали маргіналії – малюнки і орнаменти на полях середньовічних ілюстрованих  рукописів, показуючи нам, наскільки скандальним, підривним і дивовижним було мистецтво того часу.




4 / Романи про міста

Володимир Короткевич, «Христос приземлився в Городні»
Роман білоруського письменника, події в якому розгортаються у стародавньому містечку Городня, – алюзія на історію Ісуса Христа на тлі білоруської історії 20-30 років ХVI століття.



Kate Heartfield, «Armed In Her Fashion»
Роман канадійської письменниці у жанрі фентезі із захоплючими деталями, потужними сценами битви та складним набором жіночих персонажів.



5 / Дослідження кухні

Стефанія Демчук, «Від бобра до фазана. Їжа західноєвропейського Середньовіччя»
Книга про традиційну їжу західноєвропейського Середньовіччя, з якої можна дізнатися, наприклад,  про шлях сиру, та які страви того часу пішли у небуття, а які й досі залишаються на нашому столі.


Massimo Montanari, «Medieval Tastes. Food, Cooking, and the Table»

Історик Массімо Монтанарі простежує розвиток середньовічних смаків — як кулінарних, так і культурних — від сировини до ринку та фіксує їх відображення в сучасних харчових тенденціях. Тут є і палкі дебати, і сміливі винаходи.