Пропонуємо добірку літератури про Середньовіччя від літературознавиці Галини Глодзь різних жанрів та напрямів, аби ви змогли відчути атмосферу того часу, уявити хід думок середньовічних людей, дізнатися про традиції та смаки і підготуватися до лекцій.
1 / Романи про монастирі
Умберто Еко, «Ім’я рози»
Умберто Еко вбиває ченців направо й наліво, за розслідування береться майстер дедуктивного методу Вільям Баскервільський, а рукописи все-таки горять.

Sylvia Townsend Warner, «The Corner That Held Them»
Для черниць із невеличкого англійського монастиря Чорна смерть виявляється далеко не найбільшою проблемою. Найбільша проблема, як завжди, у людях.

2 / Мікроісторії
Еманюель Ле Руа Ладюрі, «Монтаю, окситанське село (1294–1324)»
Одного разу всіх дорослих мешканців села Монтаю заарештували за підозрою в єресі, а через неповних сімсот років результати слідства стали бестселером.

3 / Мистецтвознавство
Джек Гартнелл, «Середньовічні тіла. Життя, смерть і мистецтво в Середні віки»
Книга англійського історика мистецтва, який досліджує візуальну культуру та історію медицини, у якій він розповідає про поняття тілесності у Середні віки та дає можливість поглянути на людське тіло очами людей того часу.

Michael Camille, «Image on the Edge: The Margins of Medieval Art»
Праця Камілла пояснює, що означали маргіналії – малюнки і орнаменти на полях середньовічних ілюстрованих рукописів, показуючи нам, наскільки скандальним, підривним і дивовижним було мистецтво того часу.

4 / Романи про міста
Володимир Короткевич, «Христос приземлився в Городні»
Роман білоруського письменника, події в якому розгортаються у стародавньому містечку Городня, – алюзія на історію Ісуса Христа на тлі білоруської історії 20-30 років ХVI століття.

Kate Heartfield, «Armed In Her Fashion»
Роман канадійської письменниці у жанрі фентезі із захоплючими деталями, потужними сценами битви та складним набором жіночих персонажів.

5 / Дослідження кухні
Стефанія Демчук, «Від бобра до фазана. Їжа західноєвропейського Середньовіччя»
Книга про традиційну їжу західноєвропейського Середньовіччя, з якої можна дізнатися, наприклад, про шлях сиру, та які страви того часу пішли у небуття, а які й досі залишаються на нашому столі.

Massimo Montanari, «Medieval Tastes. Food, Cooking, and the Table»
Історик Массімо Монтанарі простежує розвиток середньовічних смаків — як кулінарних, так і культурних — від сировини до ринку та фіксує їх відображення в сучасних харчових тенденціях. Тут є і палкі дебати, і сміливі винаходи.
