Культурний Проект | Журнал

Архітектура майбутнього: 8 нових музеїв світу

Топ
Ми зібрали у цій публікації найяскравішу та найоригінальнішу світову культурну архітектуру останніх років. До вашої уваги — музеї, які відкрились з 2017 року, а також ті, що розпочнуть свою роботу ось-ось, у 2021-му.

1/ Музей візуальної культури M+ у Гонконзі (2021)


Проєкт Музею візуальної культури XX і XXI століть був представлений ще в 2013 році, коли зіркові швейцарці Herzog & de Meuron та китайське бюро TFP Farrells виграли міжнародний конкурс на створення проєкту цього музею. Відкриють його цього року. Будівля розташована на насипному мисі у гавані Вікторії і стане важливою частиною культурного берегового району West Kowloon Cultural District, до якого входять парк з питомником, кілька театрів, виставкові павільйони та концертні майданчики.


Загальна площа M+ — 60 тисяч квадратних метрів. Архітектори ускладнили процес будівництва тим, що відкрили тунель, по якому просто під будівлею проходить експрес до летовища, у виставковий простір, аби майбутнім кураторам артпроєктів працювалось цікавіше. Нижня плита основного об'єму споруди вміщує багато експозиційних площ з видами на місто, парк, терасу, аудиторії та кінозал. У 88-метровій вертикальній «башті-пластині» розташовані студії художників та приміщення для кураторів та дослідників, ресторан і, несподівано, закритий клуб. Ще важливий нюанс: на фасаді будівлі, яка дивиться на мис, планують показувати роботи сучасних митців, для цього він оснащений спеціальними жалюзі із системою світлодіодів.

2 / Музей годинників Musée Atelier Audemars Piguet у Швейцарії (2020)


У швейцарському кантоні Во, в регіоні Женевського озера у червні 2020 році офіційно відкрили музей годинників, архітектура якого нагадує гігантську спіраль, що розкручується із глибин землі. Це пряма відсилка до спеціалізації мануфактури — спіралі балансу, яка є важливою складовою годинникового механізму. Спроєктувало диво-будівлю датське архітектурне бюро BIG під керівництвом Бьярке Інгельса в місцевості, де буквально в сусідньому будинку Жюль Луї Одемар та Едвард Огюст Піге у 1875 році заснували свою компанію. А Audemars Piguet нині — єдина швейцарська годинникова мануфактура, яку змогли втримати у своїх руках батьки-засновники.


Ідея будівлі — сучасна і позачасова, функцінальна і скульптурна. BIG спроєктував гнуті скляні стіни музею, які є несучими і завдяки цьому рішенню у просторі немає колон чи стін. Бронзова сітка над фасадом фільтрує сонячне світло, але не заважає споглядати краєвид на гори Юра. Форма спірального даху робить будівлю окрасою місцевості. Влітку на даху зеленіє газон, а зимою він красиво ховається під снігом, який робить його частиною місцевого ландшафту.

3 / HEM: He Art Museum у Китаї (2020)


Восени 2020 року в місті Фошань — одному з найбільш промислових центрів Китаю — відкрився сімейний некомерційний художній музей дуже цікавої форми. Його спроєктував лауреат Прітцкерівської премії (1995 год) Тадао Андо. Фасад музею складається з ряду викладених один на одного бетонних дисків круглої форми, а у Китаї форма кола є символом гармонії, балансу та єднання. В центрі будівлі розміщені гвинтові сходи з гладкого бетону з подвійною спіраллю — поки вони такі єдині у світі.


Чотири поверхи музею створюють красивий асиметричний профіль. В основі будівлі — квадратне виставкове приміщення. Круглі форми, розміщені над квадратом, відсилають до давньокитайської космології та філософії, у яких небеса були круглими, а земля — квадратною. Будівля спроєктована таким чином, аби окрім виставок класичного мистецтва тут можна було також експонувати сучасні інсталяції. За задумом архітекторів, HEM стане вітриною мистецтва та культури регіону Ліннань, до якого входять Гуандун, Гуансі та Хайнань.

4 / Геологічний парк Бухайс у ОАЕ (2020)


Парк Бухайс розташований біля міста Шарджа в регіоні особливого історичного та геологічного значення. Він розташований у пустелі, яка колись була морським дном, поруч з археологічними розкопками Джебель-Бухайс на рівнині Аль-Мадам. Проєкт представляє собою ряд виставкових та освітніх приміщень, в яких розповідають про історію місцевості та його значущі геологічні явища.


Будівля складається з 5 об’єднаних між собою капсул, геометрія яких повторює форму закам’янілих їжаків, яких часто знаходять на території парку. До слова, бюро Hopkins Architects славиться своїм вмінням оригінально вписувати архітектуру в контекст локації. Піша тропа з’єднує капсули-їжаки зі скелями та древніми похованнями на території парку. Окрім виставкових площ у капсулах розміщений імерсивний театр з мультимедійними інсталяціями, кафе та сувенірна крамниця.

5 / Музей сучасного африканського мистецтва в Кейптауні (2017)


Ця будівля, зведена ще в 1924 році, досі вважається найвищою на півдні від Сахари. Аби створити 6 000 квадратних метрів виставкового простору для колекції, яку зібрав екскерівник компанії Puma Йохен Зайтц, лондонський архітектор Томас Хізервік (Heatherwick Studio) реконструював старі башти, в яких колись зберігали зерно.


Фасади споруди декоровані випуклими перламутровими дисками, в яких відображаються захід сонця та відблиски води. Атріум зі скляним дахом, схожий на готичний собор, постав на місці 42 (!) силосних веж і нагадує за формою велетенське зерно, яке дивом проросло на південно-африканському узбережжі.

6 / Музей наративного мистецтва Джорджа Лукаса (2021)


На території Виставкового парку Лос-Анджелеса в 2021 році «приземлиться» велетенський космічний корабель Музею наративного мистецтва Джорджа Лукаса, який проєктувало пекінське бюро MAD. Він був задуманий Лукасом та його дружиною Мелоді Хобсон у 2014-му, але спершу планувався у Чикаго. Там його «не схвалили» місцеві активісти. В музеї будуть представлені твори образотворчого мистецтва та кінематографічні експонати.


Футуристичний комплекс за площею — 28 тисяч квадратних метрів! Сама споруда нагадує групу вулканів з кратерами на вершинах, які стоять на амебоподібній платформі. Всередині розташовані експозиційні зали, простір для перформансів та кінопоказів. На вершині одного з «піків» — скляний диск, всередині якого працюватиме ресторан з панорамним видом на місто. Парк довкола музею стане своєрідним музейним open space.

7 / Великий Єгипетський музей (2021)


Легендарним проєктом з 2003 року займається ірландська компанія Heneghan Peng. Трикутна основа музею з 800-метровим фасадом сконструйована за принципом Трикутника Серпінського: зали музею мають форму скошених трикутників з дахом у вигляді напіврозкритого віяла. Всі лінії граней музею сходяться в одній точці, як сонячні промені, що символічно відсилає до давньоєгипетської міфології. Північна та південна сторони музею звернені до піраміди Хеопса та Мікерина. Особливість будівлі — напівпрозора стіна зі скла, яка утворює фасад і буде підсвічуватись уночі.


В музеї розміщено 100 тисяч артефактів, зокрема 3 тисячі предметів з усипальниці Тутанхамона. Загальна площа музею - 490 тисяч квадратних метрів (це розмір великого аеропорту). Найбільший експонат — статуя Рамзеса II заввишки 11 метрів та вагою 83 тони — приїхала сюди ще в січні 2018 року, і атриум будували вже довкола неї. За його спиною — широченні сходи, оздоблені 87 статуями єгипетських богів та фараонів. Найвідоміший єгиптолог країни Захі Хавасс стверджує, що Великий Єгипетський музей стане «найбільшим у світі», але, мабуть, китайські музеї можуть з цим твердження посперечатись в найближчі роки.

8 / Лувр Абу-Дабі (2017)


З 2003 года Арабські Емірати та Франція обговорювали можливість створення спільного культурного проєкту, який би продемонстрував спільні загальнолюдські цінності всупереч терористичним актам та напруженій політичній ситуації. Концепт музею розробляв один із найзірковіших французьких архітекторів Жан Нувель — на його рахунку більше 200 будівель в Європі, Азії та США.


Комплекс Лувр Абу-Дабі складається з 55 білосніжних будівель, розміщених на 97 000 квадратних метрах і об'єднаних одним куполом. Діаметр куполу — 180 метрів, а вага — 7 500 тон. На його встановлення над комплексом пішло цілих два роки. Внутрішні зали сконструйовані таким чином, щоб створити відчуття максимально широкого та світлого простору. У декоративних каналах тече вода, а спеціальна система освітлення створює ілюзію, що над головою — чисте небо. В музеї представлено близько 300 експонатів з Лувру, Версаля, Центра Жоржа Помпіду, в тому числі картини Леонардо да Вінчі, Пікассо, Гогена, Мане, Магріта, Белліні.

Марія Хрущак

Головна світлина: Лувр Абу-Дабі / wikipedia.org