Культурний Проект | Журнал

Філософія повсякденності: відсутність часу

Спецпроєкт
Третій випуск «Практичної філософії» присвячений головному неврозу сучасної людини. Йдеться про нестачу часу на все: головне, другорядне, неважливе, будь-що, тим паче філософію. Так, філософія часто видається нам відірваною від реальності — але, насправді, вона може заскочити нас зненацька на кожному кроці. Більше того — будь-яка життєва ситуація прагне наблизити нас до неї.

7:30 — Кава і соціальні мережі.

Все є текст (Жак Дерріда)

Якщо ранок починається з перевірки стрічки новин, вітаємо — ви у постмодернізмі. Жити в сучасності та залишитись при здоровому глузді неможливо. Постмодернізм і не намагається, але робить це зі смаком і почуттям гумору.

9:00 — Громадський транспорт.

Пекло — це інші (Жан-Поль Сартр)

Шопенгауер безуспішно переманював студентів у Гегеля, позитивісти робили з філософії пристойну науку, екзистенціалісти грали в «Сенс життя є? А якщо знайду?» І жодного «насправді малось на увазі». Тож, згадуйте вищенаведену цитату в машині чи метро у годину пік.


14:00 — Закінчення обіду.

«Що мене завжди вражало, — сказав він, — так це зоряне небо під ногами та Іммануїл Кант всередині нас» (В. Пєлєвін, «Чапаев и Пустота»)

Рідкісний птах долетить до середини Канта, але його вплив на сучасний світогляд важко переоцінити. Наші теорія пізнання та психологія були б геть іншими без «перевороту Коперника», а уявлення про етику — без категоричного імперативу. Щоразу, коли вам хочеться повернутись до рідного дивану, але ви повертаєтесь до справ, бо «це мій обов’язок» — ви ближче до Канта, ніж можна було подумати.

17:00 – Перерва на інсту.

Людина — це тростинка, але ця тростинка мислить (Паскаль)

Наступного разу, коли побачите в мережі жарт про cogito ergo sum, подякуйте Декарту і Френсісу Бекону за те, що знайшли час закласти основи сучасної науки, без яких ви навряд чи змогли б зараз читати цей текст зі свого девайсу.

Щоразу, коли вам хочеться повернутись до рідного дивану, але ви повертаєтесь до справ, бо «це мій обов’язок» — ви ближче до Канта, ніж можна було подумати

19:15 — Рекламна пауза.

Не мочитись проти сонця, не обрізати нігтів під час жертвоприношення (Марсіліо Фічіно)

Відродження подарувало нам гуманізм, антропоцентризм, а ще — людину, на яку можна повісити всіх політичних собак. Щоправда, не такий страшний Макіавеллі, як його малюють.

20:00 — Вечір з книжкою.

Дай мені цнотливість і утримання, але не зараз (Аврелій Августин)

Попри заплутаність середньовічної думки, вона стала джерелом натхнення для багатьох філософів і психологів пізніших часів. Якщо ви намагаєтесь читати нудний текст і постійно відволікаєтесь – привіт від Августина. Саме він першим писав про важливість волі для пізнання.


23:00 — Солодких снів.

Все тече, все міняється (Геракліт)

Проти ночі вам може бути цікаво, що первісно «платонічне кохання» має мало спільного з тим контекстом, в якому зараз використовується. У Платона кохання, ерос — це потяг до прекрасного, прагнення до самовдосконалення, творчий принцип, що поєднує все суще, і, врешті-решт, любов до мудрості — філософію.

Джерела:
1 / Платон. Бенкет; Апологія Сократа
2 / Аврелій Августин. Сповідь
3 / Ніколо Макіавеллі. Державець
4 / Мішель Монтень. Проби
5 / Рене Декарт. Міркування про метод
6 / Джон Локк. Дослід про людське розуміння
7 / Девід Юм. Трактат про людське пізнання
8 / Френсіс Бекон. Новий органон
9 / Іммануїл Кант. Критика чистого розуму; Критика практичного розуму
10 / Едмунд Гуссерль. Логічні дослідження; Картезіанські розмисли
11 / Жак Дерріда. Про граматологію
12 / Жіль Дельоз, Фелікс Гваттарі. Капіталізм і шизофренія. Тисяча плато

Що ще цікавого?
Клейн Д., Каткарт Т. Как-то раз Платон зашел в бар… Понимание философии через шутки. — Альпина нон-фикшн, 2012
Клейн Д., Каткарт Т. Хайдеггер и гиппопотам входят в райские врата. Жизнь, смерть и жизнь после смерти через призму философии и шутки. — Альпина нон-фикшн, 2014
Стоппард, Т. Альбертов мост; Берег утопии
«Любовь и смерть» (1975, реж. Вуді Аллен)
Філософські комікси

Матеріал підготувала Марія Хрущак

Також вас можуть зацікавити відеокурси "Історія філософії: про головне і несуттєве" та "Філософія на кожен день".

Фото: pixabay.com