Культурний Проект | Журнал

Олексій Геращенко: економіка — це похідна від того, ким і чим є людина

Інтерв'ю
16 листопада «Культурний Проект» розпочинає курс «Економіка на кожен день», який допоможе зорієнтуватися у світі економічних теорій, ідей та показників., а також – зрозуміти, де місце України в цьому світі та як впевнено примайти власні економічні рішення.

Ми розпитали лектора Олексія Геращенка — викладача авторських фінансових курсів і бізнес-тренера — про те, в якій економічній парадигмі може розвиватись Україна, що для цього потрібно, та як економічні знання допомагають долати популізм і розчарування.


На дворі ХХІ століття. Україна досі є сировинною країною. Чи можна сьогодні промисловій державі економічно зростати в сучасному світі?

Дійсно, понад 70% українського експорту становить сировинна продукція, що свідчить про кволість нашої економіки. Якщо в ХХ столітті окремим сировинним країнам вдавалося бути успішними, виробляючи і експортуючи енергоносії, то в ХХІ-му це в принципі неможливо, адже понад дві третини світової економіки вже становить сфера послуг, і лише менше третини – промисловість і сільське господарство разом.

Розвинені країни рухались до сервісної економіки, яка є більш інтелектуальною. Приміром, Франція заробляє на лакшері, Великобританія — на сервісах: освіті, фінансових послугах, міжнародному праві. На вашу думку, в якій економічний парадигмі Україна може найоптимальніше розвиватись далі?

Україна відноситься до країн з високим людським потенціалом. Наші люди відносно добре освічені, багато людей має вищу освіту. Відповідно, основна парадигма має сприяти розвитку галузей, де ця фаховість може розкритися медичні послуги, IT, аутсорсинг різного роду послуг в світовому масштабі. Також ми маємо велику територію, тож варто сприяти приходу іноземних інвестицій як у сільське господарство, так і сприяти побудові нових виробництв із залученням іноземних інвестицій. Ми маємо бути зручними і прозорими для іноземних інвесторів.

Не вірю в те, що можна «закрити» економіку і штучно сприяти розвитку окремих галузей, краще зробити її сприятливою для інвестицій


У вашій лекції буде також йти мова про нові економічні тренди. Наскільки зміни в українській економіці є наслідком зовнішніх факторів? І чи може наша держава проводити власну економічну політику?

На сьогодні стан української економіки на 90% визначається світовою кон’юнктурою. Найближчі роки, а, може, й десятиліття, ця ситуація збережеться. Це варто прийняти і намагатися максимально «вписати» українську економіку у світову. Не вірю в те, що можна «закрити» економіку і штучно сприяти розвитку окремих галузей, краще зробити її сприятливою для інвестицій.

Важливим елементом Угоди між Україною та ЄС є положення про створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Наскільки воно є вигідним для нас, на вашу думку? Адже, ми, по суті, відкриваємо свій ринок для всіх, не захищаючи наших підприємців, і нашим конкурувати на Заході теж непросто, для цього потрібні чималі інвестиції.

Я думаю, що варто відмовитися від ідеї, що ми маємо захищати умовного підприємця «Василя Іваненка» більше, ніж умовного «Джона Сміта». Як тільки ми починаємо це робити, ми народжуємо клас олігархів. Колись ми захищали під час приватизації від іноземних інвесторів наші підприємства. Кому вони належать? Чи не тим, кого називаємо олігархами? Ми боїмося, що іноземці скуплять нашу землю, натомість отримуємо клас своїх агробаронів і владу агрохолдингів. Ми дійсно бажаємо, щоб не «Майкрософт», «Тесла» чи «Самсунг» будували тут свої підприємства, а лише наші підприємці? Варто замислитися над цим.

Кадр із фільму «Волл-Стріт»

Популізм дуже дорого обходиться нашій країні. Чому для українців як електорату так важливо розбиратись в економічних процесах, які провадить держава?

Коли приймаєш реальність, то розумієш, до чого варто рухатися. Економічні процеси не розгортаються миттєво. Якщо країні вдається вийти на траєкторію зростання економіки у 5-7% на рік, то це вважається дуже потужним і сильним результатом. І це математично означає що, десь років за 15 країна буде жити вдвічі краще, ніж сьогодні, з економічної точки зору. Для України цей факт означає, що за такий термін часу ми не наздоженемо сьогоднішню Польщу, не те, що Францію чи Німеччину. Будь-хто, хто обіцяє протилежне, бореться за власні політичні дивіденди. Він просто використає наданий йому термін влади для особистих цілей і задач. Варто віддавати булаву влади реалістам, які не обіцяють того, що точно не виконають.Інакше можна йти нескінченним шляхом розчарувань.

Варто віддавати булаву влади реалістам, які не обіцяють того, що точно не виконають

І чому так важливо усвідомити, що швидких результатів не буває? Адже реформи, які будуть проводитись сьогодні, принесуть свої плоди наступним поколінням, не нам. Чи готові українці до цього усвідомлення, як ви вважаєте?

Ще не готові, але все ж українці дорослішають, все більше розуміють, що їх щастя і добробут залежать лише від них, уряди й політики можуть лише сприяти чи навпаки заважати.

Які книжки та фільми ви б порадили для цікавого занурення в економіку?      

Економіка – це похідна від того, ким і чим є людина. Вона залежить від нашої мотивації, дій і бажань. Гадаю, що цікаво подивитися на економіку крізь такі художні фільми як «Волл-Стріт» та «Волл-Стріт: гроші не сплять», «Гра на пониження». Якщо захочеться зрозуміти економіку більш ґрунтовно, то радив би класичний підручник «Економікс: принципи, проблеми і політика» (авторства Макконелла Кембелла Р., Брю Стенлі Л., Флінна Шона Масакі). Якщо відчуваєте, що така книга заскладна і «затовста» для вас, то почитайте мою «Економіку XXI»*.

Довідатись подробиці про курс «Економіка на кожен день» та зареєструватися можна за посиланням.

*Олексій Геращенко — викладач авторських фінансових курсів на програмах MBA в Києво-Могилянській бізнес-школі, бізнес-тренер і консультант. Є автором 4-х книжок – популярного підручника «Економіка XXI», художньої повісті «Лише секунда», дитячої пригодницької економічної історії «Котономіка або Як коти економіку будували» і довідника для підприємців-початківців «Власний бізнес. Перший крок. Економіка».