Культурний Проект | Журнал

Розширюємо уявлення про світ: 8 пам’яток архітектури Сходу, які потрібно знати

Гід
Усе нове, що потужно відгукується у нас всередині, має властивість розширяти наші уявлення про світ та досягнення людського духу. Однак це як із книгами Стівена Гокінга, фантастикою Філіпа Діка чи поезіями Богдана Ігора-Антонича — із них складно  повертатись до реальності. У кожного свій список таких творів, завдяки яким можна мандрувати епохами, захоплюватись та надихатись на власні звершення у своїй сфері. Але мистецтво Сходу в цьому контексті майже універсальне — у нього складно не закохатись з першого погляду.

Пропонуємо до вашої уваги підбірку ключових архітектурних пам’яток Сходу від Ольги Новікової, дослідниці мистецтва Сходу та викладачки історії мистецтва.

Прибережний храм Махабаліпурама (Індія). VII-VIII століття. ©CC BY-SA 2.0

1 / Прибережний храм Махабаліпурама (Індія)

Махабаліпурам — індійське містечко, відоме давніми культовими спорудами. Храм, який є зразком архітектурного мистецтва Південної Індії VII-VIII століть, було збудовано за часів правління династії Паллава. Багато суперечок ведеться досі про їхнє етнічне походження: оскільки піддані Паллавів належали до дравидского племені, то самі правителі досить рано прийняли тамільські звичаї і культуру.

Храм доволі невеликого розміру; складається із двох розташованих поруч храмів Шиви — Раджасімхешвара і Кшатріясімхешвара. Між ними височить святилище Вішну, яке за формою нагадує колонний зал. Вздовж периметра храмової стіни стоять фігури кам'яних биків-захисників «нанді». Весь комплекс побудований з каменю. У 2004 році прибережний храм змило у воду великим цунамі, але не так давно його відновили. На території Махабаліпурама знаходиться багато незвичних стародавніх споруд, які з 1995 року входять до списку спадщини ЮНЕСКО.

Статуя Будди Майтреї в Лешані (Китай). 713-803 роки. Висота 71 метр. ©CC BY-SA 2.5

2 / Статуя Будди Майтрея в Лешані (Китай)

Одна з найвищих статуй Будди на Землі, яка багато тисячоліть була ще й найвищою скульптурою у світі. Образ Будди Майтрея — один з найбільш популярних бодхисаттв і будд, якого пов’язують з майбутньою епохою процвітання і блаженства — висічено просто у скелі гори Лінюньшань, у місці злиття трьох річок провінції Сичуань. Будда дивиться на священну гору Емейшань, його ноги впираються в річку, його оточують 90 зображень бодхісаттв. Картина вражаюча.

Скульптуру створювали цілих 90 років, за часів імперії Тан, починаючи з 713 року. Висота статуї — 71 метр, висота голови — майже 15-ть, довжина пальця руки — 8 метрів, довжина носа — 5,5 метри. До середини XVII століття тіло Великого Будди до самої голови було приховано 13-поверхим храмом «Дасянге», але ця споруда була знищена пожежею. Статуя входить до списку пам'ятників Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Дерев’яний буддійський монастир Хорю (Японія). 607 рік. ©CC BY 2.5

3 / Дерев’яний буддійський монастир Хорю (Японія)

Був заснований у 607 році. Повна назва — Хорю Гакумон-дзи — перекладається як «храм вивчення процвітаючої дхарми». Використовувався і як храм, і як семінарія. Головною святинею монастиря є будда Шак’ямуні. Три споруди комплексу належать до національних скарбів Японії належать: золотий храм, 5-ярусна пагода та Палац снів. Центральний архітектурний ансамбль монастиря є найдавнішою дерев'яною спорудою світу. До 1950 року належав секті Хоссо (аналог індійської філософської школи йогачара, засновник школи — Досьо), зараз — секті Шьотоку.

Храм згорів від удару блискавки у 670 році і впродовж 30 років його відновлювали. Декілька разів храм ремонтували та перекладали — на початку XII століття, у 1374 та 1603 роках. Тому існує думка, що лишень 15-20% будівель зберегли оригінальні матеріали храму під час реконструкції. У 1993 році Хорю було внесено до світової спадщини ЮНЕСКО.

Мала пагода диких гусей (Китай). 707-709 роки. Висота 45 метрів. ©wikipedia.org

4 / Мала пагода диких гусей (Китай)

Цей величний пам'ятник китайської архітектури було зведено в місті Чанань (зараз — Сінань) у ті часи, коли він був столицею династії Тан і найнаселенішим містом планети. Пагоду збудували для зберігання буддистських рукописів індійського походження і звели її, що цікаво, на кошти наложниць імператора Гао-цзуна. У пагоду кілька разів потрапляла блискавка і вона дивом встояла під час декількох потужних землетрусів. Щоправда, під час великого землетрусу 1556 року 45-метрова споруда пішла в землю на два метри і в такому вигляді вона і збереглась до наших днів.

Коротко суть пагоди як архітектурної споруди якнайкраще сформулювала дослідниця Тетяна Григор’єва: «В пагоді втілено принцип циклічності, колообігу по спіралі, який є універсальним для Далекого Сходу, який можна знайти і в храмовій архітектурі, і в класичних повістях, і в знаменитих поетичних антологіях, і в структурі окремого вірша, бо таким є принцип бачення світу».

Мечеть Омеядів у Дамаску (Сирія). 706-715 роки. ©CC BY-SA 3.0

5 / Мечеть Омеядів у Дамаску (Сирія)

Мечеть Омеядів — одна з найбільших і найстаріших мечетей в світі. В римську епоху на цьому місці стояв Храм Юпітера, потім, у візантійські часи, тут була християнська церква, в якій зберігалася одна з головних святинь — голова Івана Хрестителя. Як прийнято вважати, вона тут зберігається й досі — Іван Хреститель (Ях'я) є пророком і для християн, і для мусульман. У мечеті також знаходиться могила Саладіна — султана Єгипту та Сірії, воєначальника та мусульманського лідера XII століття.

У VII столітті, коли араби завоювали Дамаск, у церкві все ще проходили богослужіння. Але при омеядському халіфі аль-Валіде I церкву викупили у християн і зруйнували. Між 706 і 715 роками на цьому місці звели велетенський архітектурний комплекс із мечеттю. У процесі будівництва було задіяно 12 тисяч будівничих та майстрів, а також кращі художники, архітектори, каменярі з Афін, Риму, Константинополя та країн Арабського Сходу.

Храм Ангкор-Ват (Камбоджа). XII століття. ©Lonely Planet

6 / Храмовий комплекс Ангкор-Ват (Камбоджа)

Поряд з афінським Парфеноном, могольському Тадж-Махалом і яванською Боробудур, Ангкор-Ват є найграндіознішою монументальною спорудою на Землі. Храмовий комплекс збудував на честь бога Вішну кхмерський король Сур'яварман II в першій половині XII століття на півночі Камбоджі. Саме тут в XI-XIV століттях була столиця імперії та розташовувались резиденції кхмерских царів. На площі в 200 кілометрів було зведено більше 1000 храмів, і один з них — неймовірний Ангкор-Ват. Він будувався як «храм-гора» — характерний для Камбоджі тип культової споруди, який є втіленням «небесної обителі Вішну». За формою він є 3-ярусною пірамідою з вежами на вершині 65 метрів заввишки.

Будівництво Ангкор-Вату почалося у XII столітті і тривало кілька десятиліть. Споруда мала складну систему водних каналів, які впродовж року використовувались для акумуляції та зберігання води. Є думка, що велика частина населення залишила місто наприкінці XIV століття саме через зміну клімата та деградацію водної системи Ангкор-Вату.

Храм Лежачого Будди Ват Пхо (Таїланд). XII століття. ©CC BY 2.0

7 / Храм Лежачого Будди Ват Пхо (Таїланд)

Вважається однією з головних пам'яток Бангкока. Він розташований на півострові Ратаннакосін, одразу біля Королівського палацу Бангкока. У храмі «в очікувані нірвани» лежить велетенський Будда — одна з найбільших скульптур Будди в світі, висота якої 15 метрів, а довжина — 46. Храм збудували в XII столітті і сьогодні це один з головних королівських храмів Бангкока, оскільки тут у 1782 році засновник нової королівської династії Чакри — Пра Буддха Йодфа Чулалоке — проголосив себе королем Рамою Першим.

«Ват Пхо» перекладається як дерево. Саме під гілками дерева медитував принц Гаутама і йому вдалося досягти нірвани та стати Буддою. Храмові стіни прикрашені картинами, на яких зображено життя семи учнів Будди, а у барельєфах балюстрад зображено сцени з «Рамаяни». На території монастиря стовбичать кам'яні бородаті істоти в капелюхах — «охоронці комплексу», яких привезли сюди з Китаю у XIX столітті.

Фортеця Хімедзі (Японія). 1333-1346 роки. ©wikipedia.org

8 / Фортеця Хімедзі (Японія)

Один з найдавніших японських замків, який зберігся до наших днів. До замкового комплексу входить 83 будівлі і майже всі вони побудовані з дерева. Замок переходив від одного самурайського клану до іншого, зокрема під час громадянської війни 1467-1477 років. На кінець XVI століття він вже потребував капітального ремонту. Між 1601 і 1609 роками з'явилися майже всі ті споруди, які можна побачити сьогодні і над ними височить 45-метрова вежа комплексу.

Величезний сад навколо замку засаджено у вигляді спіралеподібного лабіринту з безліччю тупиків, в якому нападники мали годинами блукати колами, аби їх легко було обстрілювати з веж. Однак із завершенням будівництва замку у Японії настали відносно мирні часи і перевірку боєм комплекс так і не пройшов. Більше його використовували для мистецтва: тут проходили зйомки одного з перших фільмів «бондіани», а Акіра Куросава знімав у цьому місці знамениті картини «Тінь воїна» і «Ран».

Головна світлина: Старовинні храми міста Паган, Бірма. ©LonelyPlanet