Культурний Проект | Журнал

Три книги з історії сучасного мистецтва від Тетяни Кочубінської

Топ
12 жовтня у «Культурному Проекті» розпочнеться 10-лекційний курс «Як розуміти сучасне мистецтво», в якому візуальне мистецтво досліджується крізь тему «ролі митця у суспільстві» ХХ і початку ХХІ століть — від Бойса та Абрамович до Кабакова та Герста.

Ми попросили Тетяну Кочубінську — мистецтвознавицю, незалежну кураторку, авторку та дослідницю — порадити 3 видання, які допоможуть зануритись у тему напередодні навчання, або ж стануть у пригоді в процесі власного дослідження contemporary art.


1 / «Полеты над бездной. Искусство, культура, картина мира. 1930–1990»

У мене є цілий список книжок, до яких постійно хочеться повертатись, навіть незважаючи на те, що я їх вже багато разів перечитувала. Хочеться повертатись до певних розділів, бібліографії чи просто важливих описів. Одна з них — книга Олександра Якимовича «Полеты над бездной. Искусство, культура, картина мира. 1930–1990». Перш за все, в цій праці не може не підкупити стиль автора — вона написана надзвичайно живою мовою.

Якимович малює об’ємну картину світу, в якій мистецькі твори не відірвані від дійсності, а сплетені з контекстами, які, власне, і спровокували їх появу. І робить автор це, «зпресовуючи» аналіз живописних творів, літератури, кіно, театру, архітектури. Цікаво, що культура Заходу і Радянського Союзу з особливостями її розвитку вписані тут в загальний історичний простір.


2 / Painting beyond Itself. The Medium in the Post-medium condition

Ця книга, я переконана, може бути особливо цікавою українському читачеві. Адже ми з вами живемо з думкою, що у нас була надзвичайно сильна малярська школа і традиція. Але про що ця традиція? Як ми говоримо про живопис і можемо його аналізувати? У книзі представлені есеї і теоретиків, і практиків мистецтва. Також видання пропонує дуже цікавий багатоскладовий погляд на живопис — через різну оптику: кольору, світла, політичного контексту, колоніального аспекту. Вся ця серія книжок Інституту критики у Франкфурті-на-Майні (видавництво Sternberg Press) страшенно приємні на дотик: папір Munken Print White; невеликий, майже кишеньковий формат, з делікатним мінімалістичним дизайном і чорно-білими ілюстраціями, які, як на мене, частіш за все змушують читача більше зосереджувати свою увагу, ніж кольорові.


3 / «Все и Ничто. Символические фигуры в искусстве второй половины XX века»

Книга Катерини Андрєєвої про символічні фігури в мистецтві другої половини минулого століття — також одне з тих видань, до яких можна часто повертатись. Це глибокий аналіз ключових явищ в мистецтві ХХ століття крізь призму понять «все» і «ніщо». У книзі більш «біографічні» розділи, в яких ідеї та явища авторка розглядає на прикладі індивідуальних практик і окремих життів, чергуються з блоками, в яких фокус зосереджено на більш загальних феноменах. Та завдяки загальному вектору і стрижню книга створює цілісне відчуття епохи, не дивлячись на суперечливість і складність світоглядних систем, з яких складається минуле століття.

До офлайн-курсу Тетяни Кочубінської «Як розуміти сучасне мистецтво» можна долучитися за посиланням тут.

Також вас може зацікавити відеолекція Тетяни Кочубінської «Історія сучасного мистецтва за 120 хвилин» і відеокурс Ольги Балашової «Cучасне мистецтво», який складається із 8 лекцій.