Культурний Проект | Журнал

Прочитали і – повірили: що потрібно знати про публікації, написані нейромережею

Гід
8 вересня 2020 року увійде в історію як день, коли в медіа вийшла перша колонка, написана роботом. Заголовок журналісти The Guardian накреативили до тексту дотепний: «Цю статтю повністю написав робот. Тобі вже страшно, людино?»

Автор блогу — нейромережа GPT-3, яку розробила компанія OpenAI, співзасновником якої є Ілон Маск. Перед авторкою-нейромережею поставили таке завдання: написати есе на 500 слів про те, чому людям не потрібно боятись штучного інтелекту (АІ).

В колонці робот пише про те, що його колеги-роботи, хоча ми їм не дуже довіряємо, хороші і є помічниками людей. Їхнє головне завдання — зробити життя людей кращим і легшим, й у жодному випадку АІ немає на меті нашкодити людству чи щось таке.


Процес підготовки публікації виглядав так: нейромережа написала 8 текстів, а редактори вибрали найкращі пасажі та скомпонували їх в один есей. Також невеликий вступ до публікації написали журналісти, аби, так би мовити, представити автора читачам і допомогти роботу «краще зорієнтуватись». Щодо граматики — на редагування тексту пішло менше часу, ніж на людський текст, розповідає The Guardian. У статті більше 67 тисяч прочитань і майже 1200 коментарів.

Через чотири дні, 12 вересня, тобто майже паралельно із The Guardian, видання «Нож» опублікувало статтю з психології, повністю написану нейромережею. Більше того, робот вигадав для статті новий психологічний розлад та цитату з неіснуючої книги Людвіга Вітгенштайна.

Стаття вийшла під заголовком «Іноді ми забуваємо поставити наші ідеї на місце. Що таке емоційна дезорієнтація і як її подолати». Робота над матеріалом йшла так: AІ вивчив публікації «Ножа» по темі, вигадав когнітивно-психологічний розлад, понятійний апарат, аргументацію, думки експертів, ну і цитату з книги Вітгенштайна, яку він чомусь вирішив назвати «Голубині зошити».

Найцікавіше в цій історії те, що публікацію прочитали тисячі людей і лише кілька читачів написали в редакцію листи про те, що стаття хоч і є стрункою за структурою і темами підзаголовків, в цілому є абсолютно безглуздою. Редакція в результаті дала офіційно ось таку відповідь: «Зрозуміло, що ввести читачів в оману не було для нас самоціллю: ми хотіли з’ясувати, наскільки далеко пішли розробники штучного інтелекту і наскільки людиноподібними стали сьогодні нейромережі».


Авторка цієї статті — англомовна нейромережа Interkit, яка належить ще до попереднього покоління GPT-2. Тому текст спершу перекладали з російської на англійську і потім — навпаки. А вже після цього за допомогою GPT-3 створили сайт для генерування філософських текстів і текстової гри.

Сучасні науковці стверджують, що для науки штучний інтелект це — набір алгоритмів, які здатні вирішувати інтелектуальні завдання, на відміну від маскультури, для якої нейромережі – роботи, які можуть мислити і поводити себе як люди. Існують різні методи створення таких алгоритмів, один з них — машинне навчання. Наприклад, AІ вчать відрізняти автомобілі від велосипедів за допомогою зображень. В результаті нейромережа вибудовує всередині себе алгоритм вирішення цього завдання — і люди можуть навіть не до кінця розуміти, як він працює. По цьому ж принципу AІ можна навчити передбачати наступне слово в тексті чи показувати нам на сайтах ту рекламу, яка нас може зацікавити. Тобто, нейромережі — це клас алгоритмів, які здатні навчатись. І сьогодні загальний рівень штучного інтелекту можна порівняти, скажімо, з рівнем інтелекту миші або бджоли. До людей, зокрема творчо мислячих, їм ще дуже далеко.

Але, тим часом, новинарів у редакціях вже почали заміняти нейромережами: у травні Microsoft звільнила десятки журналістів, які працювали над сайтом MSN, сервісом Microsoft News та стрічкою браузера Edge.

Фото: www.pexels.com