Все почалось з публікації архівних знімків, які назвали расистськими, з проявами мізогінії та, можливо, пов’язаними з експлуатацією дітей. На даний момент знаменита агенція Magnum Photos відмовилась від послуг фотографа Девіда Алана Харві та проводить офіційне розслідування, а також оголосила про «перегляд архіву з урахуванням юридичних, етичних та історичних наслідків».
«Ящик Пандори відкрито. Це критичний момент, який покаже чи зможе фотографія зберегти свій статус-кво» — написав викладач фотографії з Голдсмітського коледжу в Лондоні Пол Халлідей. На його думку, висловлені в соцмережах міркування, іноді дуже далекі від розуміння реальних процесів у галузі, тепер можуть впливати на норми поведінки в професійній сфері. Так, мова йде про «нову етику» чи «культуру відміни» — тренд, який «напирає» на сучасне мистецтво, кіно, літературу і не тільки. (До слова, буквально вчора з’явилась новина про те, що користувачі Disney+ перед переглядом мультфільмів бачитимуть дисклеймери, якщо в картині є «негативне зображення і/ чи погане поводження з людьми або культурами», а також помилкові стереотипи).
«Звісно, культура відміни тримається на масовій істерії, — переконаний Халлідей. Але ми не натовп, який біснується в пошуках того, що б ще спалити на багатті. Ще зовсім недавно заради мистецтва фотографам пробачали страшні речі. Але якщо знімок потенційно підштовхує до жорстокого поводження з дітьми чи незахищеними людьми, якщо фотографію використовують для дегуманізації людей, порівнюючи їх з мавпами, тоді ті, хто мають хоч якісь моральні цінності, повинні кинути виклик можновладцям і, якщо потрібно, довести свою правоту кулаками».
Висловлені в соцмережах міркування, іноді дуже далекі від розуміння реальних процесів у галузі, тепер можуть впливати на норми поведінки в професійній сфері
Скандал спровокували дві фотокниги, які активно просував в соцмережах сучасний класик, фотограф-документаліст Мартін Парр. Мова йде про перевидання 2017 року фотокниги Джана Баттуріні «Лондон» та «Очікування» іспанського фотографа Чеми Сальванса 2015 року. В книзі Баттуріні користувачі знайшли світлину із зображенням темношкірої жінки на одному розвороті зі знімком горили у клітці і змусили Парра визнати, що це расизм. Після фотограф вибачився і відмовився від посади артдиректора Бристольського фотофестивалю. Також віддав свій гонорар на благодійсність і попросив видавництво знищити тираж видання.
В альбомі Сальванса «Очікування» теж знайшли сумнівні речі: там є серія світлин з іспанськими секспрацівницями, яких автор знімав видаючи себе за геодезиста, а у вступі до книги Парр необережно назвав героїнь «повіями». Коментуючи історію The Art Newspaper Мартін Парр на свій захист сказав: «Критерії допустимого постійно змінюються, тому важливо, щоб концепти згоди та незахищеності належним чином обговорювались в контексті сучасних реалій».
Найбільше проблем в результаті має фотоагенція Magnum: в онлайн-архіві є кадри з дітьми, які могли бути жертвами работоргівлі, а також серія американця Девіда Алана Харві «Tаїланд. Бангкок. 1989. Tайські повії». Почався процес перегляду архіву з можливістю виключення з нього робіт багатьох митців.
Фото: черга на виставку Мартіна Парра, літо 2009 року; commons.wikimedia.org