Культурний Проект | Журнал

Процес пішов: Нідерланди повернуть 100 тисяч артефактів, вивезених з колоній

Гід
Нідерланди увійдуть в історію першою країною, яка готова повертати зі своїх музеїв цінності — викрадені, вивезені, конфісковані за часів колоніалізму. Видання The Guardian
опубліковало звіт щодо «визнання та виправлення несправедливості», який підтримали директори ключових музеїв країни. Авторка звіту, Ліліан Гонсалвес-Хо Канг Ю, пропонуючи створення незалежного комітету для розгляду претензій, озвучила дуже чесну і сміливу фразу: «Якщо вам це не належить, ви повинні його повернути». Комітет найближчим часом займатиметься питаннями репатріації майже 100 тисяч експонатів.

Директор Rijksmuseum Тако Діббітс розповів, що його музей вже в процесі визначення країн походження експонатів і радо вітає створення формальної інституції, яка б займалась їхнім поверненням. На його думку, це сприятиме конструктивному діалогу з країнами походження: «Важливо, щоб музеї працювали спільно на міжнародному рівні і розширювали знання у цій сфері».

Стейн Схондервурд, директор Tropenmuseum, повідомив, що його співробітники почали активний пошук артефактів, які можна було б повернути, і назвав створення спеціального комітету «великим кроком вперед»: «Цим Нідерланди беруть на себе відповідальність, визнаючи несправедливість і даючи можливість виправити її. Ми підтримуємо цю ініціативу».

Ліліан Гонсалес-Хо Кан Ю — не називаючи Великобританію, але явно маючи саме її на увазі — сказала, що створення такої системи надихне інші країни, які стикаються з претензіями щодо репатріації вивезених артефактів. На її думку, повернення предметів не обов'язково заважатиме європейським музеям продовжувати виставляти повернені предмети, оскільки є можливість позики для експонування та виставкового обміну: «Нідерланди можуть спокійно сказати — ми хочемо мати можливість виставити це. Адже, іноді країни хочуть спокійно та відкрито співпрацювати».

Реакція голландського міністра ще не озвучена, проте уряд вже прийняв активну позицію щодо репатріації: у березні 2019 року інкрустований золотом кинджал, який належав індонезійському принцу Діпонегоро, ініціатору повстання проти голландських колонізаторів у 1830 році, нарешті повернули в Джакарту — через 45 років після того, як пообіцяли.

Тим часом Парламент Франції нарешті затвердив законопроект повернення Сенегалу та Беніну культурних цінностей. З часів новаторської доповіді про реституцію мистецтва колоніальної доби з французьких музеїв, яку в 2018 році підготували Фелвін Сарр і Бенедикт Савой, Франція так і не повернула африканським країнам жодного об'єкта. Тепер законопроект повинен затвердити Сенат, оскільки законодавство Франції фактично забороняє реституцію об'єктів — «національні колекції не можуть бути відчужені і є невіддільними».

Нагадуємо, 1 жовтня в «Культурному Проекті» стартує онлайн-курс з історії світового мистецтва — путівник основними етапами розвитку мистецтва від найдавніших часів. Курс складається із 30 вебінарів; подробиці — за посиланням.


Фото: shutterstock
Main Hall With Japan Arcade Game Consoles At The Tropenmuseum The Netherlands 2019