Навчання
Відеокурс
/

Хороші тексти для складних часів

Література
Про літературу, здатну розважити в найпохмуріші дні.

Поділ на серйозну і легку літературу здається давнім і звичним. Та якщо замислитися про нього, виникає чимало запитань. Хто сказав, що легко написана книжка не може бути серйозною? Звідки взялося упередження, що жанрові тексти — детективи, фантастика, жахи — не здатні звертатися до складних питань і робити це вишукано? Навіщо, врешті, люди, які не вірять у літературну силу Гаррі Поттера чи коміксових гангстерів, спалюють книжки про них?
5 відеолекцій
2 250 грн
Реєстрація на курс 
Історія класичного мистецтва
Ваша електрона адреса
Ваше ім`я
Ваш телефон
Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Ваше ім`я
Ваша електронна адреса
Ваш телефон
Промокод

Про курс

Однак у часи тривог і непевності набуває особливої ваги, імовірно, найпростіша з них: ми читаємо, щоб розважитися і відпочити. Щоб відчути приємність від того, що перебуваємо тут і тепер.

Цей курс зосереджений на жанрових текстах, здатних забезпечити читачам таку приємність: добре, а водночас легко написаних; зацікавлених проблемами нашого буття, а водночас ескапічних; оригінальних і несподіваних, а водночас здебільшого затишних, як домашні капці. І тим цікавіше, що всім їм доводилося боротися з упередженнями. Детективам закидали замилування вбивствами (насправді радше навпаки), жахи звинувачували в плеканні нездорових потягів (і ні слова про те, що цей жанр навчає нас справлятися зі своїми страхами), фентезі картали за те, що читачі тікають у нього від реальності (а що вдієш, коли від реальності хочеться втекти?), про зневагу до коміксів годі й казати.

Не особливо переймаючись обуренням публіки чи зверхністю критиків, ми придивимося до цих жанрів і їхньої здатності приносити читачам радість. Адже без радості решта причин братися за книжку блідне.
Причин читати є чимало: для самовдосконалення, знайомства зі світом, розвитку мислення, навіть — подейкують — для того, щоб почуватися крутішими за інших.

Як викладається курс

Відеокурс,
5 лекцій
Тривалість однієї лекції — дві години.
Мова викладання – українська.
Додаткові матеріали
До кожної лекції ви отримаєте презентації з візуальними матеріалами.
Доступ до відеокурсу гарантовано протягом року
Ви можете переглядати відеокурс у своєму особистому кабінеті у зручний для вас час протягом року.

Для кого цікавий цей курс?

/
Для людей, які за карантин перечитали всі улюблені тексти й хочуть іще.
/
Для тих, кому приємно час від часу читати історії, де все закінчується добре.
/
Для тих, хто знає, що розваги можуть бути інтелектуальними, а якісна література здатна розважати.

Програма курсу

1 ЛЕКЦІЯ.........
Історії для пана К.
Скепсис, із яким сьогодні часом дивляться на «легкі», популярні жанри, іще недавно поширювали на всю художню літературу. Її вважали перепоною для виконання обов’язків, шкодою для психіки та згубою для молоді. У лекції ми замислимося про причини підозри до захопливого, про відносність канонів і списків «найвидатніших» текстів і про прості історії, потрібні кожній людині. Завершиться розмова оглядом добрих, оптимістичних і по-справжньому розважальних книжок: від роману про те, що в хорошій компанії й руки на себе накладати веселіше, до нон-фікшну про людську схильність прибріхувати, обманювати й загалом говорити багато чого, крім правди (і чому це не обов’язково страшно).
2 ЛЕКЦІЯ.........
Детективи: історії про справедливість
Детективи приваблюють читачів на кількох рівнях. По-перше, вони пропонують загадку, розминку для розуму; по-друге, розповідають історію з виразними початком і кінцем; по-третє, говорять про відновлення справедливості, про повернення до порядку, якого в повсякденні часом дуже бракує. Ми поговоримо про витоки жанру, про правила чесної гри з читачами та про розмаїття форм, яких може набувати детективна формула: від нон-фікшну про одного з перших серійних убивць до серії детективів про дівчинку, яка більше за розслідування вбивств любить тільки словники і хімію.
3 ЛЕКЦІЯ.........
Жахи: історії про страшне
Майже всім нам подобається боятися, особливо якщо вдається робити це в затишному, захищеному просторі улюбленого місця для читання. Історія літератури показує, що ховатися від повсякденних тривог у страшних книжках — це дуже непогана стратегія, хай і не завжди схвалювана суспільною думкою. У лекції йтиметься про те, чим саме приваблюють жахи і чого люблять лякатися різні покоління читачів: від книжок про готичні замки, середньовічні прокляття і схильних непритомніти чарівних дам до зомбі-горору, що виростає з української історії та дуже комфортно почувається в наших сучасних реаліях.
4 ЛЕКЦІЯ.........
Фентезі: історії про небачене
Людство віддавна розповідало історії про вигадані світи, де живеться заможніше, безпечніше, цікавіше чи принаймні інакше, ніж у нашому. Утім, не обов’язково вигадувати світ із нуля: іноді достатньо дрібки фантастичного, щоб перетворити розповідь про буденне життя на захопливу пригоду. Говорячи про фентезійне світотворення, ми розглянемо зовсім різні його прояви: від циклу історій про плаский світ, який усе-таки тримається на слонах, що стоять на черепасі, до тексту про пригоди двох магів у просвітницькій Європі (так, саме тій, де навіть романи вважали шкідливими для психіки — а що вже казати про магію).
5 ЛЕКЦІЯ.........
Комікси: історії в картинках
Розповіді в картинках іноді вважають суто дитячою літературою — мовляв, їх читають ті, кому нудно, якщо сторінку вкривають самі букви. Проте з майстерних поєднань графіки й тексту народжуються історії, які справляли б далеко не такий сильний ефект, якби їх записати лише словами. У лекції ми придивимося до діапазону тем, із яким здатна працювати коміксова форма і з якого не випадають навіть проблеми на кшталт війни й домашнього насильства. І, звісно, отримаємо багато нових відповідей на запитання, що ж почитати: від епосу про 1602 рік із динозаврами й супергероями до мінімалістичної історії про те, як самотньо бути єдиним поліцейським на Місяці.

Лекторка

Галина Глодзь

Літературознавиця, перекладачка. Авторка книжок «Залюднена планета. Як нас стало сім мільярдів» і «Бустрофедон та інші. Коротка історія читання». Головна редакторка журналу «Вербум».
Формат навчання
Після оплати ви отримаєте лист з описом процесу навчання та посиланням на особистий кабінет, де з'являться записи лекцій
Мова викладання – українська
Курс підійде як слухачам, які бажають познайомитися з темою, так і тим, хто хоче впорядкувати вже набуті знання
Курс розрахований для будь-якого рівня знань
Переглядайте лекції, коли вам зручно
Якщо ви маєте додаткові питання, радо відповімо на них за телефоном (095) 493 04 04