Навчання
Онлайн-курс
/

Історія світового мистецтва

Мистецтво
Цей курс — путівник основними етапами розвитку мистецтва від найдавніших часів. Опанувавши його, ви почнете вільно орієнтуватися у жанрах і стилях мистецтва, за характерними рисами і манерою виконання впізнавати митців, зчитувати закладені ними у твори історії і послання.
5 000 грн
30 вебінарів у записі
7 500 грн

Про курс

Мистецтво різних стилів, епох і цивілізацій часом здається нам мовчазним і вкритим пилюкою часів. Але кожен твір — чи то архітектурний об’єкт, чи то скульптура, чи картина, приховують купу таємниць. Державні зради, історії кохання, пристрасті і трагедії, розкіш і велич — ¾ розвитку усієї людської цивілізації зберегло для нас мистецтво.

За 30 онлайн-лекцій ви не тільки навчитеся відрізняти грецьку та римську скульптури і дізнаєтесь, що саме колонізатори привезли до Америки та чому в історії світової культури так мало художниць. Ви побачите, як політичні конфлікти, філософські концепції та наукові відкриття визначали розвиток світового мистецтва. Навчитеся розуміти мистецтво минулого, аби вміти бачити його у сьогоденні.
Чи вміє зображення протестувати або жартувати? Яку історію може розповісти орнамент? Як символи перетворюються у табу? Де закінчується класичне мистецтво та розпочинається сучасне?

Як буде проходити курс

Онлайн-курс, 30 вебінарів
Лекції читатимуться двічі на тиждень — по понеділках та четвергах, о 19:00. Тривалість одного вебінару півтори години
Додаткові матеріали
В комплекті з відеолекціями ви отримаєте презентації та перелік додаткової літератури.
Сертифікат
Після перегляду відеокурсу ви отримаєте сертифікат.

Для кого цікавий цей курс?

/
Для тих, хто хоче розширити свій світогляд і збагатити естетичний смак
/
Для тих, хто хоче по-справжньому насолоджуватися спогляданням творів мистецтва, а не просто віддавати данину моді
/
Для тих, хто мріє розбиратися у мистецтві та хоче дізнатися, як творили і чим надихалися митці в різні часи
Розгорнути план курсу

План курсу

01.10 | 1 ЛЕКЦІЯ.........
Мистецтво: естетика, функція, політика? Введення в курс
Увідна лекція, присвячена історії культури та стереотипам про мистецтво. Чи було мистецтво раніше кращим, аніж сьогодні? Поговоримо про категорію «краси» і чи повинно мистецтво подобатись? Навіщо люди створювали художні твори? А також хто оплачував роботу художників у різні епохи? Ми розглянемо різні символічні системи, аби навчитися «читати» мистецтво та розуміти те, що нас оточує.
05.10 | 2 ЛЕКЦІЯ.......
Первісне мистецтво. Віра у звіра
Лекція присвячена першим зразкам людської художньої діяльності. Дізнаємося більше про первісну людину, її світогляд, навіщо вона прикрашала свій побут малюнками, що таке макаронні орнаменти, а також як виглядав перший в історії автопортрет. Первісний живопис, скульптура, архітектура та навіть перформанс 45–30 тисяч років тому у лекції про первісне мистецтво.
08.10 | 3 ЛЕКЦІЯ.........
Єгипетська цивілізація. Книга Мертвих
Піктограмне письмо, найточніше літочислення та первісна астрономія, а також неосяжна культурна спадщина, яку залишила по собі єгипетська цивілізація, заледве розгадана і донині. Звідки прийшли і куди зникли загадкові єгиптяни? На лекції ми розглянемо унікальну культову архітектуру різних царств, стінопис та скульптурне мистецтво, навчимося читати давні єгипетські орнаменти, а також поринемо у потойбічний світ Книги Мертвих. 
12.10 | 4 ЛЕКЦІЯ........
Шумеро-аккадська цивілізація. Мистецтво між Тигром та Євфратом
«Вигадуй п’яним, перевіряй тверезим», – вважали древні месопотамці і так приймали закони для життя громади. Унікальна культура древніх шумерів, Аккаду та Вавилону. Звідки походить міф про вавилонську вежу? Що таке зіккурат та хто першими взялись висаджувати сади на дахах посеред пустелі? Оптичні обманки у скульптурі та дорогоцінне каміння замість очей. Усе це та більше у лекції про культуру давнього Дворіччя.
15.10 | 5 ЛЕКЦІЯ....... 
Китайська цивілізація. Шовковий шлях мистецтва
Китайська цивілізація дала сучасному світові унікальні винаходи, якими ми користуємося і сьогодні: папір, годинник, порцеляну та багато іншого. На лекції ми краще зрозуміємо систему цінностей та світогляду китайців, дізнаємось, навіщо спорудили Велику Китайську Стіну, кому служило Теракотове військо. А також розглянемо унікальну китайську архітектуру, навчимось розрізняти графічні мистецтва та зрозуміємо, чому епохи китайських правителів визначали за різними типами порцеляни.
20.10 | 6 ЛЕКЦІЯ.......
Індійська цивілізація. Пошук тілесної гармонії
Давньоіндійська цивілізація нині відома нам системами вірувань, як-то буддизм та індуїзм. Такі різні ідеї віри поєднали прагнення індусів шукати баланс між тілом і душею. Протягом лекції ми розглянемо особливості архітектури, скульптури та образотворчого мистецтва Індії. Побачимо, як давні індуси поєднали усі мистецтва з релігією та сексуальністю і оздобили свої культові споруди Камасутрою із каменю.
22.10 | 7 ЛЕКЦІЯ.......
Давні елліни. Архаїка
Увідна лекція у циклі західноєвропейської культури. Під час лекції йтиметься про те, з чого розпочалося європейське мистецтво: антична архаїка в архітектурі, скульптурі, образотворчому мистецтві, театрі, музиці та міфології. Крито-мікенська культура та елліністична архаїка. Як антична цивілізація визначила подальший розвиток класичного мистецтва та й загалом що таке «класика»?
26.10 | 8 ЛЕКЦІЯ.......
 Еллада. Висока класика
Протягом лекції ми розберемося із неосяжним культурним спадком, побутом та віруваннями еллінів: міфологія, гомосексуальність, героїчність, філософія та історія, демократія, архітектурний ордер, еталон скульптури, а також побут еллінів у вазописі та значення орнаменту. Очевидне та приховане у лекції про золоту епоху Давньогрецької культури – Високу класику.
29.10 | 9 ЛЕКЦІЯ.......
Римська республіка та Римська імперія
Давньоримську культуру вважають спадкоємицею Еллади. Чи так це насправді? Хто такі етруски? Якою стала римська демократія? Права жінок у Давньому Римі, культура свободи та сексуальної освіти. Давньоримська архітектура, живопис, скульптура та мистецтва. Реалізм у портреті, комфорт у побуті, насолоди у житті, християнство та багатобожжя у віруваннях – про розквіт Великої Римської імперії у лекції про давньоримське мистецтво.
02.11 | 10 ЛЕКЦІЯ.......
Кочівники: Скіфи. Сармати. Готи. Гуни
Євразійським материком здавна кочували народи і племена, але деякі із них залишили помітний етнічний, культурний та побутовий слід на територіях, які перетинали. Чи були скіфи тільки землеробами та звідки така витончена ювелірна майстерність? Сарматські жінки – перші феміністки й славнозвісні амазонки? А готи і гуни – дикуни чи носії нової традиції? На лекції ми розберемося із термінологією та епохами, дізнаємось, чим унікальний кожен із кочових народів та що й донині залишилося в культурі від давно зниклих племен.
05.11 | 11 ЛЕКЦІЯ.......
Візантія. Ранній та Пізній періоди
Розподіл християнства на східний і західний канон утворив два напрями розвитку європейської цивілізації. Шлях Візантії утілив віру у велич релігії, золоте місто з храмами на берегах акватики Константинополю. Нові символи у мистецтві та нові форми в архітектурі, іконоборство та відвоювання права на образ, злет і падіння Великої Візантії у лекції про майже 1 000 років візантійського мистецтва.
09.11 | 12 ЛЕКЦІЯ....... 
Київська Русь, Вірменія та Грузія. Нове християнство
З 301 року на території Вірменії, згодом Грузії і з 988 у Київській Русі поширилося християнство. Хто під час служб вишкрябував анекдоти на стінах храмів, чи були на Русі леопарди та які фантастичні створіння оберігали міста? На лекції ми дізнаємося, як монотеїзм поєднався із багатобожжям на цих територіях, а також як зрослися різні вірування у єдину релігію з новими культурними проявами та образами в архітектурі та мистецтвах.
12.11 | 13 ЛЕКЦІЯ.......
Романіка. Війна і віра
Розподіл християнства на східний і західний канон утворив два напрями розвитку європейської цивілізації. У Західній Європі розширилися території нових завоювань: активні воєнні кампанії, мистецтво фортифікації та монастирів, а також поєднання християнської та скандинавської культур ознаменували кінець античності та появу першої загальноєвропейської культурної епохи – Романіки.
16.11 | 14 ЛЕКЦІЯ....... 
Готика. На вістрі релігії
Темні часи, Хрестові походи, Чума та антисанітарія – це лише один із можливих поглядів на Середньовіччя. А поряд з тим — вражаюча сакральна архітектура, що злітала до хмар, тонке мереживо із каменю та кольорового скла на вікнах, середньовічні бестіарії та містичні екстази монахинь, а також зародження куртуазної культури. Під час лекції ми дізнаємося більше про влаштування храму та новаторство готичної архітектури, про декоративний орнамент із гидкою назвою «риб’ячий міхур», а також аромати середньовічних міст.
19.11 | 15 ЛЕКЦІЯ.......
Ренесанс Італійський 
Ідея «повірити у себе» зовсім не нова. Гуманізм як віра у людину постав опісля Чорної чуми, що викосила третину Західної Європи. Середньовічні мислителі віднайшли коріння ідей гуманізму в античній культурі, так ствердилося відродження античних філософських ідей і становлення нової естетики, погляду на мистецтво та митця. Під час лекції ми поговоримо про велику четвірку епохи Ренесансу: Леонардо, Мікеланджело, Донателло та Рафаеля. А також про великих архітекторів, науковців, мислителів та меценатів, що змінили культуру свого часу та вплинули на сучасність.
23.11 | 16 ЛЕКЦІЯ.......
Ренесанс Північний
Ідеї гуманізму охопили не тільки Італію, але й Північну Європу: Німеччину, Францію, Англію та Нідерланди. Культура і мистецтво епохи Ренесансу на півночі Європи відрізнялася своєю політичністю та ідейною боротьбою – Реформацією. Мартін Лютер, Еразм Роттердамський, Альбрехт Дюрер, Ієронім Босх, Лукас Кранах та багато інших, чиї світогляди та майстерність дивують і сьогодні. Увага до внутрішнього світу людини, до природи, що її оточує, а також інтерес до світської культури на противагу релігійній перевизначили подальший розвиток провідних західноєвропейських держав.
26.11 | 17 ЛЕКЦІЯ.......
Османський світ
Тривалий час Османська цивілізація займала значну частину світу. Правління та культура ісламу поширилися далеко за межі географічних кордонів Блискучої Османської Держави. Християнська, ісламська та азійські культури впливали одна на одну, що сприяло появі нових образів. Проте самобутня ісламська культура має свою розгалужену систему символів і догматів. Чому заборонено зображувати людину? Яке значення має зелений колір? Куди орієнтовані усі мечеті світу? Ісламське зодчество, скульптура, каліграфія та орнамент у лекції про культуру османського світу.
30.11 | 18 ЛЕКЦІЯ.......
Африканське мистецтво 
Африканське мистецтво є збірним поняттям різних народів і культур, що проживають на африканському континенті. Саме культура племен та етносів, що згідно з традицією класичного європейського мистецтва начебто не вплинули на розвиток мистецтва, на межі XIX–XX століть стали відкриттям для постімпресіоністів та авангардних митців. Під час лекції ми переглянемо цю традицію. Адже унікальне абстрактне мислення африканців та непересічне відчуття ритму і мелодики, увага до людини, шаманізм й традиція давнього акціонізму, тривимірність та вміння перевтілюватися стали джерелом нового світогляду, нової естетики та кроком до оновлення західноєвропейської культури.
03.12 | 19 ЛЕКЦІЯ.......
Америка. Доколумбова культура та естетика колонізаторів
Західноєвропейський світ змінився з епохою великих наукових звершень та відкриттям Америки, а європейська культура та християнство закрокували новими землями. Але на землях інків та ацтеків, а згодом корінних народностей черокі, навахо та інших існувала своя стародавня цивілізація й культура. Якими вони були та як змінилася американська культура. Яке благо та лихоліття принесли із собою місіонери, а також якою була культура Америки до і після приходу конкістадорів, ми дізнаємось на лекції про доколумбову та колонізовану Америку.
07.12 | 20 ЛЕКЦІЯ.......
Бароко. Католицизм
Навіть найблагородніші ідеї переживають кризи. Бароко постало на кризі філософії гуманізму. Стиль бароко вперше в історії вийшов за межі Європи та проріс на різних континентах у різних формах. Масштабність, розмах та пишність у архітектурі, емоції й пристрасті у живописі, надмірність та екстравагантність у орнаментиці. А також жага тіла і страх покарання, інквізиція та бурхливі романи світського життя. Про місце католицизму та контрреформацію в барочній культурі Італії, Іспанії та Франції, а також про Караваджо, Пітера Пауля Рубенса та інших видатних митців дізнаємося більше у першій із двох лекцій, що присвячені епосі Бароко.
10.12 | 21 ЛЕКЦІЯ.......
Бароко. Реформація
Північна Європа пережила складний час самовизначення, Реформація розділила народи та вплинула на світогляд. Нідерланди, що розпалися на католицьку Фландрію та реформаторську Голландію, втілили розподіл Європи. І саме мистецтво закарбувало цю зміну історії. Ян Вермеєр та Рембрандт ван Рейн, хто такі малі голандці та про що мовчить голландський натюрморт? Що таке кіяроскуро і тенебризм? Про меценатів та буржуа, доступне мистецтво та колекціонерів дізнаємося під час другої лекції про епоху Бароко.
14.12 | 22 ЛЕКЦІЯ.......
Рококо. Галантний стиль
Унікальний французький стиль, що його Дені Дідро прозвав «епохою зіпсованого смаку». Чергова зміна суспільних поглядів та філософії, ідея вічної молодості і краси, втечі від реальності, романтичні захоплення та галантна культура. На зміну контрасту, драмі та надмірності Бароко прийшла рожево-блакитна гама та сільські сценки безтурботного життя. Придворна культура та еротика вперше так відверто проявили себе у мистецтві, а релігія вже не в силах цю потребу стримати. Розкіш палацової архітектури, живопис Антуана Ватто, Фрагонара та Франсуа Буше, жіночі корсети та чоловіки на підборах у лекції про «стиль рокайля».
17.12 | 23 ЛЕКЦІЯ.......
Класицизм
Повернення до раціональності, слідування античним та ренесансним зразкам, мистецтво розуму та свідомості – класицизм прийшов на зміну стилю рококо та встановив нові ідеали ясності, краси та благородності ідей. Повернення до античної ордерної системи в архітектурі, ствердження ідей абсолютизму у живописі, Жак Луї Давид та його послідовники в Російській імперії, а також ампір та класицизм в Україні у лекції про епоху класицизму.
21.12 | 24 ЛЕКЦІЯ.......
Романтизм
Романтизм – це не про романтику. Навпаки, це епоха відчаю та героїчних марень, ідеалів бунтарства проти суворості класицизму. Саме в романтизмі джерелом натхнення став народ та «національні ідеї». Це і боротьба за права людини, і розкріпачення, і повалення монархії. Романтизм став бунтом проти раціональності та стилем, що закарбував Велику французьку революцію. Французи Теодор Жеріко та Ежен Делакруа, іспанець Франциско де Гойя, німець Каспар Давид Фрідріх, британці Вільям Блейк та Вільям Тернер, а також перші «історизми» у архітектурі – неоготика, неоренесанс, неовізантійський стиль у лекції про епоху романтизму у культурі.
24.12 | 25 ЛЕКЦІЯ.......
Реалізм
Такого буквального «Створення Світу», як зобразив Гюстав Курбе, мистецтво раніше не знало. Безкомпромісний реалізм і натуралізм шокували, а суспільство не було готовим називати все своїми іменами. Хоча до реалістичності зображення митці прагнули з давніх часів. Але стилем у мистецтві та явищем у суспільній свідомості реалізм став саме у XIX столітті, і митці взялися критикувати суспільні смаки й настрої. Під час лекції ми дізнаємось більше про епоху Оноре де Бальзака та Федора Достоєвського, Гюстава Курбе та Передвижників, а також про стиль, що вперше в історії не залишив свого сліду в архітектурі.
04.01 | 26 ЛЕКЦІЯ.......
Фотографія
Поява фотографії докорінно змінила не тільки мистецтво, але й світ довкола нас. Вперше в історії перед художниками постало питання «навіщо», адже камера створювала портрети, пейзажі, натюрморти швидше, простіше й дешевше. Фотографія стала інструментом винахідників і дослідників, криміналістів і воєнних. А ще стала інструментом емансипації у руках жінок, саме жінки були найактивнішими поціновувачками фотодозвілля. Одні художники боялися, що з поширенням фотографії мистецтво зовсім зникне, а інші взяли новий художній інструмент в роботу. Чия була правда, дізнаємось під час лекції про появу й розвиток фотографії та її місце у світовій культурі.
07.01 | 27 ЛЕКЦІЯ.......
Імпресіонізм
У XIX столітті один французький критик під час паризьких Салонів насмішливо охарактеризував роботи групи молодих художників не живописом, а всього лише «враженням» від нього. І саме це означення визначило місце імпресіоністів у світовій культурі. Адже найважливіше, що залишається із нами назавжди – це враження. Митці прагнули зафіксувати мінливість світу у миттєвостях і враженнях. Атмосферні, сонячні, легкі й ненав’язливі роботи імпресіоністів й сьогодні є улюбленими експонатами музейних відвідувачів. Але чи тільки сонячним і безтурботним був імпресіонізм? Чи бачили ви зиму в роботах імпресіоністів? Як цей напрям проявився у скульптурі, та як на мистецтво вплинула пандемія сухот? Про це та багато іншого дізнаємось під час лекції.
11.01 | 28 ЛЕКЦІЯ.......
Постімпресіонізм
Відкрита Азія, японське мистецтво, китайська культура, острівні культи – усе це стало ковтком свіжої естетики для спраглих до експериментів європейських митців. Наступним кроком після спроби зловити враження стало бажання надати враженням нових форм. Колір та композиція в роботах Вінсента ван Гога, форма та барви таїтянського життя на полотнах Поля Гогена, культура театрів і борделів у роботах та житті Анрі Тулуза-Лотрека та картини Поля Сезанна, що наче збудовані із цеглин кольору. На лекції ми розглянемо, які винаходи вплинули на формування нової естетики та яке місце займає постімпресіонізм в історії мистецтва.
14.01 | 29 ЛЕКЦІЯ.......
Модерн і Модернізм
У 1914 році з початком Першої світової війни завершилося Довге XIX століття, що тривало майже 150 років. Межа епох XIX–XX століть стала кінцем прекрасного стилю та революцією у мистецтві і суспільстві. Модерн останнім в історії мистецтва втілював ідеї чистої краси, і на противагу йому формувалися нові, революційні та рушійні ідеї Модернізму. Поки одні, наче за повітря, тримались за естетику попередніх епох, інші писали маніфести-ляпаси суспільному смаку, де скидали попередників «із пароплавів сучасності». Конфлікт великих стилів та світоглядів у лекції про «кінець прекрасної епохи».
18.01 | 30 ЛЕКЦІЯ.......
Коли мистецтво стало сучасним?
Буремне XX століття стало найінтенсивнішою епохою в історії світової культури. Такої кількості художніх творів, нових стилів та різноманіття світоглядів не створювала жодна інша епоха чи цивілізація. На лекції ми поговоримо про мистецтво в епоху соціальних потрясінь, про поезію після Аушвіцу, про політичність мистецтва та зв’язок епох і поглядів у XX столітті та протягом усіх часів.

Лектор

Галина Глеба

Мистецтвознавиця, кураторка, авторка статей про історію української фотографії, дослідниця українського пізньорадянського мистецтва та фотографії, учасниця Дослідницької платформи PinchukArtCentre
Формат навчання
Переглядайте лекції, коли вам зручно.
Доступ до відео курсу гарантовано протягом року.
Курс розрахований для будь-якого рівня знань.
Мова викладання - українська.
Лекції читатимуться онлайн у форматі вебінарів з експертом.
Якщо ви маєте додаткові питання, радо відповімо на них за телефоном
(095) 493 04 04
Click to order
Ваше замовлення
Total: 
Ваше ім`я
Ваша електронна адреса
Ваш телефон
Промокод
Поширені питання
Для якого рівня підготовки розрахований цей курс?
Курс сподобається слухачам, які бажають вивчати сучасну літературу від початку, і тим, хто хоче впорядкувати свої знання.
Як буде відбуватись онлайн-навчання?
Всі лекції відбуваються онлайн у форматі вебінарів. Ми нагадаємо вам про початок навчання за тиждень до початку курсу. На сайті Культурного Проекту для вас буде створений особистий кабінет. В ньому будуть зберігатись записи вебінарів, які вже відбулись та додаткові матеріали до них. Ви можете переглядати лекції з моменту їх появи та у будь-який зручний для вас час. Доступ до всіх лекцій курсу у кабінеті гарантовано протягом року.
Як буде відбуватись комунікація під час курсу?
Перед початком курсу наш координатор додасть вас у телеграм-групу курсу, тому просимо заздалегідь налаштувати цей додаток на ваших гаджетах. В телеграм-групу ми будемо надсилати додаткові матеріали та корисні посилання від лектора курсу, обговорювати лекції. Також, ви матимите можливість ставити запитання в чаті вебінарної кімнати під час лекції. Ми розберемо найцікавіші питання в прямому ефірі вебінару. Відповіді будуть також записані і доступні в особистому кабінеті.
Як сплатити за курс?
Ви можете оплатити курс за допомогою карт VISA, Mastercard, сервісів Privat24, Apple Pay та Google Pay.
Якщо виникнуть організаційні питання, щодо курсу, до кого звертатись?
Радо відповімо на ваші запитання та допоможемо за телефоном (095) 493 04 04 або пошті info@culturalproject.org
Матеріали з журналу