Журнал
/
Топ
19 травня 2021
8 неконспірологічних фактів про теорії змови

25 травня у «Культурному Проекті» розпочнетьсяя курс Максима Яковлєва, присвячений несподіваній темі — «Теоріям змови». Так, наш час є чи не найкращим для поширення найбезглуздіших конспірологічних теорій, адже їх швидко поширюють у соцмережах, приймаючи виключно на віру.

У курсі Максима йтиметься про те, як розібратися у їх різноманітті, як вони влаштовані зсередини, і як людина, що вірить у них, дивиться на світ довкола себе. Ми зібрали в цій публікації ключові факти про популярні теорії змов, їх творців та слабкі місця.
1 / «Альтернативне» бачення
Приклади конспірологічних теорій шукати довго не треба навіть «наукові» праці і «документальні» фільми часто пропонують нам альтернативне бачення і пояснення подій у світі, відшуковуючи смисли, які приховують від нас «франк-масони», «сіонські мудреці», «таємні клуби і товариства» і так далі. Головна їх небезпека в тім, що вони стають своєрідним соціальним чинником, який впливає на суспільну свідомість,може активно формувати і визначати нашу соціально-політичну та культурну дійсність.
2 / Зло і відсутність доказів
Роб Брозертон, науковець та автор книги «Підозрілий Розум: Чому ми віримо у теорії змови» (2015), стверджує, що досі не існує чіткого визначення теорії змови (можливо через те, вона законспірована?). Але є загальні характеристики конспірологічних теорій: 1) вони зазвичай пояснюють певні події надзвичайним злом, 2) ігнорують будь-які докази проти них та не наводять докази, які підтверджували б їх правдивість.
3 / Не все так просто
Масштабні теорії змови стверджують, що усі події на планеті контролює одна таємна група людей. Ідентичність цієї групи може різнитися: дехто вважає, що світом таємно керують масони, відьми чи сатаністи, інші ж думають, що це прибульці, рептилоїди або ще хтозна що. І всі вони «страждають» від основної вади: вони припускають, що історія дуже проста і маніпулювати світом відносно легко. Невелика група людей може розуміти, передбачати і контролювати все, починаючи від війни, закінчуючи технологічними революціями та пандеміями. Особливо вражаючою є здатність цієї таємної групи передбачати всі події в світі наперед. Коли таємна група «випускає вірус», вона може передбачити не тільки те, як він пошириться світом, але й те, як пандемія вплине на світову економіку через рік. Коли ця група починає війну, вона знає, чим війна закінчиться. Але, як відомо, світ набагато складніший.
4 / Хочеться вірити
Психологи стверджують, що віра у теорії змови дає відчуття вищості над іншими. Адже це наче доступ до таємних знань, а ті, хто не вірить лишаються, на думку прихильників змов, простодушними обдуреними. Кріс Френч, професор психології в Університеті Лондона пояснює, що особливо схильні вірити у теорії змови люди, які з якихось причин почуваються поза суспільством, не можуть знайти своє місце у соціумі. А Карен Дуглас, яка вивчала психологію теорій змови, додає, що люди часто починають вірити в теорії змов, аби відчути ілюзію контролю над ситуацію «я розумію, що відбувається». Основною причиною, на думку дослідників, є те, що людський мозок дуже добре пристосований до пошуку патернів, зв’язків та прихованих значень. Настільки добре, що здатен знайти значення, яких насправді немає.
5 / Пристрасть до таємниць
Люди схильні вигадувати теорії змови навколо масштабних, глобальних подій. Наприклад, навколо вбивства Кеннеді існує безліч теорій світової змови, тому що людина за своєю природою відмовляється вірити в те, що випадковий вбивця може настільки вплинути на хід історії. В той же час немає жодних теорій змов навколо замаху на президента Рейгана , бо він вижив. Так само ми схильні шукати якесь приховане значення у великих подіях свого життя (наприклад, коли ми зустріли кохання чи отримали роботу мрії) і ігнорувати менш масштабні події.
6 / Інфантильність VS критичне мислення
Часто теорії змови дають пояснення, чому трапляються трагедії, частково задовольняючи природне прагнення людини осмислити несправедливість світу.
Загалом науковці дають коротке визначення людям, що вірять у теорії змови це скептики без критичного мислення. Роб Брозертон, пояснюючи природність віри у змови, наводить приклад дітей, які до певного віку думають, що все у світі відбувається навмисне. Згодом, із розвитком критичного підходу до мислення, діти починають розуміти, що часто світом керує випадок.
7 / Шкода і наслідки

На думку науковців, більшість теорій змов не приносять жодної шкоди. Є навіть такі, що за певних обставин можуть бути корисними наприклад, прихильники теорії про те, що людством керують прибульці з інших планет. Вони стверджують, що єдиним способом врятувати людство є творити добро один одному. Однак є теорії, які приносять дуже серйозну шкоду не тільки їхнім прихильникам, але людству загалом. Серед таких теорій науковці однозначно називають антивакцинаційну кампанію (вакцини змова фармацевтів), змову щодо неіснування глобального потепління і, звичайно, антисемітську теорію змови, прихильником якої був Гітлер. Що цікаво, більшість людей не думають про нацизм як про теорію змови: оскільки нацизму вдалося захопити цілу країну і розпочати Другу світову війну, його частіше називають «ідеологією».
8 / Що робити з адептами змов
Кріс Френч та Роб Брозертон радять не вступати у дискусії з переконаними, ідейними прихильниками різних теорій змов. Дискусія з так званими true believers може мати навіть зворотній ефект. Розвіюючи міт змови, ви забираєте пояснення, не даючи нічого на заміну більшість людей такого не люблять. Більше того, вчені з Університету Делавера виявили, що людина, повіривши в одну конспірологічну теорію, починає вірити і в інші. Тобто, це як із наркозалежністю.


Подробиці про курс «Теорії змови» можна дізнатись тут . Також вас може зацікавити курс Максима Яковлєва «Міжнародна політика».

Фото: pixabay.com
Матеріали з журналу