/
Новини
28 серпня 2020
Дефіс чи профспілка? Cьогодні у Марселі стартує бієнале Manifesta13
Дивним чином це єдина бієнале пандемічного 2020-го, яку не відмінили, а лише трохи перенесли — із 7 червня на 28 серпня. Звісно, подія відбудеться з урахуванням обмежень стосовно коронавірусу та частково закритих кордонів. Тому цьогоріч без шалених open-party, виставкові майданчики будуть стартувати поетапно і час проведення бієнале скорочено на три місяці.

Головна тема цьогорічної витавки — «двоїста ідентичність» і мається на увазі не злиття різних сутностей, а, перш за все, їх органічне поєднання. Місто проведення обрано співзвучне — у портовому Марселі традиційно жили та працювали вихідці із різних країн та світів. «Нескінченні історії, біографії і легенди Марселя визначають його існування в якості багатогранної сфери. Марсель пручається будь-якій лінійній категоризації. У Марселя немає єдиної ідентичності» — пояснюють свою концепцію куратори бієнале.

Ключовий проєкт бієнале називається Traits d’union.s і дослівно перекладається як «дефіси», але також у назві прочитується натяк на співзвучне слово англійською «трейд-юніон» (профспілка). Підготовкою Manifesta 13 займались три куратори: старший куратор фонду V-A-C Катерина Чучаліна (Москва), директор Інституту сучасного мистецтва Стефан Кальмар (Лондон) та директорка Ifa Gallery Алія Себті (Берлін).

В одному з інтерв’ю Стафан Кальмар розповів, що проєкт Traits d’union.s — про місце культури в суспільстві і складається він із 6 великих розділів: «Дім», «Сховище», «Притулок», «Порт», «Парк» та «Школа», також, «оскільки з самого початку ми поставили перед собою завдання навести мости між мистецтвами і суспільством, ми співпрацювали з екологічними і спортивними організаціями, асоціаціями допомоги мігрантам, музичними групами і так далі, щоб дати можливість зустрітися і поспілкуватися людям, які в звичайному житті не перетинаються».

Ключовий проєкт бієнале називається Traits d’union.s і дослівно перекладається як «дефіси», але також у назві прочитується натяк на співзвучне слово англійською «трейд-юніон» (профспілка)
Доречі, серед учасників проєкту значаться не тільки наші сучасники, але й класичні зірки — Андре Бретон, Артюр Рембо, Антонен Арто, Ролан Барт.

Українських художників у списку учасників, на жаль, немає. Востаннє український художник був залучений до паралельної програми Manifesta 10, це був львів’янин Сергій Радкевич.

Manifesta є одним з найцікавіших оглядів тенденцій в актуальному мистецтві. На відміну від Венеційскої бієнале, більш старшої, поважнішої та, як кажуть у сфері, більш тенденційної, Manifesta відрізняється експериментальністю, сміливими жестами на території сучасного мистецтва та несподіваними експозиційними рішеннями.

Бієнале було засновано в 1996 році і щодва роки проводиться у різних містах світу, тобто, є кочуючою вставкою.

На фото — робота Сари Садік ‘Lysopaines’ (2019)
©Sara Sadik/Courtesy The Artist And Manifesta

Офлайн-курси
Мистецтво Сходу
Art on the go
Нейрофілософія
Онлайн-курси
Як читати сучасну літературу
10 лекцій
Історія світового мистецтва
Мистецтво
30 лекцій
Як розуміти сучасне мистецтво
Мистецтво
10 лекцій
Суспільні науки
Відеокурси
Філософія та література
Суспільні науки
9 лекцій
Просто фантастика!
Суспільні науки
5 лекцій
Релігії далекого Сходу
Суспільні науки
10 лекцій
Матеріали з журналу